Do lubuskich emerytów trafiły „czternastki”. To niemal 480 mln zł

0
214
fot. ZielonaNews.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończyły wypłatę tzw. czternastych emerytur. Dodatkowe świadczenie trafiło do ponad 210 tys. lubuskich emerytów i rencistów. Kwota przeznaczona na ten cel to prawie 480 mln zł.

Kto dostał „czternastkę”?

Prawo do „czternastki” miały osoby, które na 31 sierpnia 2023 r. pobierały jedno ze świadczeń długoterminowych, np. emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Można było otrzymać tylko jedną „czternastkę”, a w przypadku renty rodzinnej kwota była dzielona po równo między wszystkich uprawnionych.

Komu się nie należała?

Dodatkowe świadczenie roczne nie trafiło do osób, których wypłata świadczenia głównego była zawieszona, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania. W takiej sytuacji otrzymają pieniądze z chwilą wznowienia wypłaty świadczenia zasadniczego.

Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto była wypłacana tym, którzy pobierali świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty dodatek był przyznawany na zasadzie „złotówka za złotówkę”.

Do lubuskich emerytów i rencistów w ramach czternastego świadczenia trafiło w sumie 480 mln zł. Średnia kwota czternastki wyniosła 2268,49 zł.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here