Dieta Keto, czyli Moda na Ketozę

0
368
fot. materiały prasowe

Dieta ketogeniczna w ostatnich latach stała się bardzo popularna i zyskała wielu zwolenników. Pozwala ona na szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów, a jej mechanizm działania różni się od standardowych sposobów odchudzania. Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo na czym dokładnie polega dieta ketogenna, jakie są jej rodzaje oraz jak wygląda wchodzenie w stan ketozy. 

Dieta ketogeniczna – jak działa? na czym polega?

Dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa, o standardowej zawartości białka. Dieta ta ma na celu wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Ketoza natomiast to stan metaboliczny, w którym zwiększona zostaje liczba tłuszczy (ciał ketonowych). W ten sposób tłuszcze zastępują rolę glukozy i stają się głównym źródłem energii dla organizmu. Jak dokładnie wygląda ten proces?

Ludzki mózg potrzebuje codziennie w diecie otrzymywać co najmniej 120 gramów węglowodanów, a dieta ketogenna tego nie zapewnia. Nie jest to jednak niedopatrzenie, a celowy mechanizm. Ograniczenie podaży węglowodanów sprawi, że organizm będzie zmuszony do wykorzystywania energii przede wszystkim z tłuszczów. W ten sposób mózg będzie się żywił ciałami ketonowymi, czyli wejdzie w stan ketozy. 

Jak wygląda wchodzenie w stan ketozy?

Proces wchodzenia w stan ketozy nie należy do najłatwiejszych i dla naszego organizmu jest to pewnego rodzaju głodówka. Ograniczenie liczby węglowodanów sprawia, że organizm wchodzi w stan oszczędzania energii. Gdy organizmowi brakuje glukozy, musi on znaleźć inne źródło, które dostarczy wymaganej energii. Tym źródłem będą wolne kwasy tłuszczowe.

Wskutek intensyfikacji procesu rozbijania tłuszczów w organizmie, będą one przetwarzane na zapewniające energię kwasy tłuszczowe. W ten sposób organizm będzie zabezpieczony energetycznie, o ile będzie miał kwasy tłuszczowe do metabolizowania. Metabolizm kwasów tłuszczowych bez węglowodanów sprawia, że powstają związki uboczne, czyli ciała ketonowe. Są one następnie magazynowane do momentu powstania ketonów, które to są nowym stałym źródłem energii dla organizmu. 

Gdy już przejdziemy w stan ketozy, dieta ketogeniczna będzie łatwiejsza w otrzymaniu, jednak najtrudniejszym etapem w tej metodzie odchudzania jest proces wchodzenia w ketozę. Niektórzy nie mają takich możliwości, aby samodzielnie przejść przez ten proces. Warto w takich sytuacjach wspomóc się tabletkami keto actives, które zmniejszają łaknienie i wspomagają metabolizm tłuszczy. Podczas wchodzenia w stan ketozy ważne jest to by nie podjadać, dlatego też warto zakupić preparat, który ułatwi nam zadanie i pozwoli szybciej schudnąć.

Dieta ketogeniczna – jakie są rodzaje?

Diety ketogeniczne są różne, a różnicuje je między innymi rozkład poszczególnych typów tłuszczów w jadłospisie. Klasyczna dieta ketogenna zawiera 75-90% tłuszczów, głównie w postaci długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Białko i węglowodany zajmują wtedy 10-25% kaloryczności, jednak bez przekroczenia 50 g węglowodanów. Taki jadłospis obejmuje 3 posiłki dziennie o podobnej kaloryce i zawartości makroskładników. 

Są natomiast diety ketogenne, które uwzględniają 3 posiłki główne i 2 przekąski. Innym rodzajem diety ketogennej jest dieta MCT, która w pełni pokrywa dzienne zapotrzebowanie energetyczne danej osoby. Połowę kalorii w jadłospisie stanowią tłuszcze MCT pochodzące z suplementów, z oleju kokosowego lub palmowego. Dieta ketogeniczna MCT jest bardziej skuteczna, jednak mniej bezpieczna. Możliwe jest bowiem wystąpienie dolegliwości żołądkowo-jelitowych. 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here