Co to jest skok gwintu?

0
40

Gwint to śrubowe nacięcie na wewnętrznej lub zewnętrznej stronie powierzchni walcowej lub stożkowej.

Ruch obrotowy elementu zewnętrznego powoduje ścisłe dopasowanie się do elementu wewnętrznego. Następuje mocne skręcenie w jedną spójną całość. Innymi słowy gwint to spiralnie ukształtowany rowek, który obiega od wewnątrz lub na zewnątrz dany obiekt. Gwinty zewnętrzne mają np. sworznie lub pręty statywów, a gwinty wewnętrzne nakrętki i płyty statywów. Te dwa elementy musza być do siebie idealnie dopasowane. Aby tak się stało należy dobrać je pod względem rodzaju, średnicy i skoku

Jak oblicza się skok gwintu, jak go obliczyć?

Skok gwintu to odległości pomiędzy kolejnymi cylindrycznie ułożonymi nitkami lub znajdującymi się między nimi rowkami na części gwintowanej śruby. Omawiając gwint metryczny, jego skok oblicza się, mierząc odległość pomiędzy jego wierzchołkami. Inaczej dokonuje się pomiaru w gwincie calowym. Tutaj należy wziąć pod uwagę ilość wierzchołków znajdujących się na odcinku jednego cala. Takie pomiary są jednak bądź trudne i wymagające sporo cierpliwości.

Jak inaczej obliczyć skok gwintu w tych dwu przypadkach?

Suwmiarka – wykorzystuje się ją do pomiaru skoku gwintu w warunkach domowych. Taki pomiar wykonuje się, ustawiając przyrząd w samej osi śruby, tak, aby dotykał najwyższego rowku gwintu. Następnie dzieli się wynik na liczbę 10 zwojów. Oczywiście można zmierzyć mniejszą ilość zwojów, każdorazowo dzieląc przez nią wynik pomiaru odległości między zwojami.

Grzebień gwintu – to bardzo precyzyjne narzędzie pomiarowe. Wygląda jak szwajcarski scyzoryk, i zaopatrzone jest w ponacinane blaszki na jednym z boków. Znajduje się tam informacja, do jakiego skoku gwintu pasuje. Wystarczy przyłożyć taką blaszkę wzdłuż pręta, aby doczytać wynik. Oczywiście blaszka musi ściśle wypełnić wszytki zagłębienia gwintu.

Próbniki gwintów – to kolejne precyzyjne urządzenie, które jest płytką z nawierconymi otworami o różnej średnicy. Metodą prób i błędów wkręcania próbnika  w otwory o różnej średnicy można określić skok gwintu.

Warto zajrzeć do tabeli z różnymi rodzajami gwintów, aby zweryfikować wynik pomiaru. Jeśli wynik okaże się niezgodny z wytycznymi, wtedy należy wykonać pomiar skoku gwintu od nowa.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here