Certyfikowane kursy internetowe – co warto o nich wiedzieć?

1
988
fot. materiały prasowe

Interesują Cię kursy przez internet, ale nie masz pewności, który z nich wybrać? Nie ma się czemu dziwić – w ostatnim czasie liczba ofert w tym zakresie znacznie się poszerzyła. Kiedy będziesz podejmować decyzję, zwróć uwagę nie tylko na cenę szkoleń czy czas ich trwania. Sprawdź także, czy są to certyfikowane kursy online. Czym są kursy z certyfikatem i jakie ma to znaczenie? Wyjaśniamy.

Certyfikowane kursy internetowe – co to jest?

Certyfikowane kursy internetowe to takie, które poza samą satysfakcją ze zdobycia nowej wiedzy i umiejętności dają Ci potwierdzenie tego faktu, czyli zgodnie z nazwą – certyfikat. I chociaż oczywiście nie jest on równoważny np. z dyplomem ukończenia studiów podyplomowych, często staje się ważną kartą przetargową podczas poszukiwania pracy lub dążenia do awansu zawodowego.

Z tego powodu, zanim wybierze się kurs przez internet, warto sprawdzić, czy po jego zakończeniu uzyskuje się certyfikat oraz jaki to jest certyfikat: organizatora kursu, a może z uprawnieniami MEN lub innej jednostki certyfikującej?

Dlaczego certyfikowane kursy online to dobre rozwiązanie?

Zapisywanie się na kursy przez internet wynika nie tylko z chęci poszerzenia kompetencji. Chociaż ten cel jest najczęściej najważniejszy, jest on też środkiem do osiągnięcia czegoś więcej. Kurs może np.:

  • pozwolić zdobyć kompetencje, które są potrzebne na konkretnym stanowisku, o które chcesz się ubiegać – przykładowo, jeżeli chcesz pracować jako asystent zarządu, mogą Ci być potrzebne zaawansowana znajomość Excela czy też ukończenie kursu savoir-vivre w biznesie, w biznesie cenione są też kursy z komunikacji interpersonalnej, asertywności, zarządzania zespołami itp.
  • umożliwić podniesienie kwalifikacji tak, aby ubiegać się o awans czy podwyżkę pensji.

Jednak sam fakt zakończenia nauki nie wystarczy. Dodatkowo potrzebujesz jego uwiarygodnienia. Dlatego kursy przez internet, które kończą się wystawieniem certyfikatu, dają Ci znacznie większe szanse na osiągnięcie sukcesu.

Jakie certyfikaty powinny być wydawane po kursach przez internet?

Pamiętaj, że sam fakt, że kurs jest reklamowany jako certyfikowany, nie oznacza, że wystawiony na jego zakończenie dokument spełni swoje zadanie. Zanim więc zapiszesz się i zapłacisz za uczestnictwo, sprawdź:

  • kto będzie wystawiał certyfikat – warto podkreślić, że najbardziej wiarygodnie wyglądają te, które są wystawiane przez zaufane organizacje lub też ekspertów z renomą w branży. Dlatego dobrze wyglądają np. kursy przez internet organizowane przez ośrodki akademickie lub firmy stowarzyszone w prestiżowych instytucjach branżowych;
  • jakie informacje on zawiera – zwłaszcza gdy chodzi o certyfikowany kurs internetowy trwający wiele godzin, tygodni lub miesięcy, warto się postarać, aby na wystawionym dokumencie znalazły się szczegółowe dane odnoszące się do zakresu zagadnień podejmowanych na zajęciach,
  • w jakiej formie jest wystawiany – nawet w dobie szeroko posuniętej cyfryzacji dokument wystawiany na papierze może być lepiej odebrany niż tylko wydruk kopii certyfikatu na domowej, czarno-białej drukarce.

Dobrze jest wziąć te kwestie pod uwagę, aby nie popełnić błędu. Firmy szkoleniowe z akredytacją MEN mają prawo wystawiania certyfikatów zgodnych ze wzorem dostarczonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Listę kursów realizowanych w Polsce, zarówno tych online jak i stacjonarnych znajdziemy na https://eventis.pl/kursy, gdzie umieszczono również informację czy organizator kursu wystawia odpowiedni certyfikat i czy jest on wliczony w cenę kursu. Co ważne, w przytoczonym portalu znajdziemy też szkolenia i kursy w Zielonej Górze (https://eventis.pl/szkolenia/zielona-gora), jeśli więc szukamy możliwości rozwoju na miejscu, w naszym mieście warto zapoznać się z listą dostępnych kursów. Oczywiście oferta szkoleń i kursów w Zielonej Górze jest ograniczona, dlatego warto otworzyć się również na kursy realizowane przez Internet.

Co daje certyfikat ukończenia kursu przez internet?

Certyfikat po zakończeniu kursu przez internet jest namacalnym dowodem na to, że przeszedłeś przez cały program szkoleniowy, w związku z czym nabyłeś określone kompetencje. Trzeba jednak pamiętać, że taki dokument nie da Ci np. możliwości pracy w jednym z tak zwanych zawodów regulowanych. Aby rozpocząć pracę np. jako agent celny, musisz ukończyć studia podyplomowe w tym zakresie lub mieć kilkuletnie doświadczenie w tym obszarze. Jednak kurs może być pierwszym krokiem w stronę zdobycia zatrudnienia w branży celnej, które to zaowocuje wpisem na listę agentów celnych.

Niemniej jednak, dokument, który otrzymasz, ukończywszy certyfikowany kurs online:

  • umożliwia Ci wpisanie odbycia danego kursu do swojego CV,
  • może zostać uznany przez przyszłego pracodawca za wiarygodne potwierdzenie Twoich kompetencji,
  • potwierdza rangę odbytego kursu, a co za tym idzie – wiedzy i umiejętności, które dzięki niemu zdobyłeś.

Ile kosztują certyfikowane kursy online?

Koszt certyfikowanego kursu internetowego jest uzależniony od szeregu czynników. Istotne są m.in.:

  • przedmiot samego szkolenia i branża, z którym jest ono związane,
  • czas trwania zajęć – im dłuższe, tym bardziej kosztowne,
  • liczebność grupy, w której odbywa się kurs,
  • forma kursu – stacjonarna lub online,
  • poziom wiedzy specjalistycznej ekspertów, którzy poprowadzą zajęcia,
  • fakt akredytacji szkolenia przez renomowaną organizację branżową,
  • zasoby, które musi zainwestować firma szkoleniowa w przeprowadzenie zajęć.

Dlatego warto przyjrzeć się poszczególnym propozycjom, porównać je ze sobą uważnie i podjąć świadomą decyzję o poszerzaniu horyzontów zawodowych oraz osobistych.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Branie udziału w kursach online to super sposób na zdobywanie wiedzy. Bardzo inwestować swój czas i pieniądze w samorozwój. To zawsze przynosi efekty.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here