Dziś ostatnia szansa na zagłosowanie w budżecie obywatelskim

0
165
Budżet Obywatelski 2018 Zielona Góra

Dziś ostatni dzień na głosowanie w budżecie obywatelskim. To ostatni dzwonek by wypełniać karty do głosowania i zdecydować, które inwestycje zostaną zrealizowane w mieście.

Możemy głosować na dwa rodzaje zadań

Wzorem lat wcześniejszych budżet obywatelski ma różne typy zadań. Inwestycje podzielono na dwie grupy: zadania małe i duże. Pierwsze dotyczą inwestycji do 150 tys. zł, drugie powyżej tej kwoty. Wśród małych zadań prym wiodą remonty ulic, chodników, budowa parkingów, oświetlenia ulicznego. Są też takie jak  zamontowanie tablic informujących o jakości powietrza w mieście, ławek na deptaku z WIFI i ładowarkami do telefonów albo propozycja walka z bazgrołami ulicznymi.

Wśród inwestycji, których realizacja przekracza 150 tys. zł jest także wiele tych dotyczących remontu dróg. Ale można znaleźć także propozycje nieco bardziej innowacyjne, jak choćby drzewko solarne, czy system wypożyczalni rowerów.  W głosowaniu może wziąć każdy mieszkaniec Zielonej Góry, zameldowany na pobyt stały lub czasowy, który w dniu głosowania ukończył 13 lat. Do wyboru jest pięć zadań małych i jedno duże.

Jak zagłosować na budżet obywatelski?

Zielonogórzanie mogą głosować na dwa sposoby. Tradycyjnie, wypisując ręcznie kartę do głosowania dostępną w urzędzie miasta i wrzucając ją do urny, oraz elektronicznie, czyli poprzez ankietę internetową dostępną na stronie urzędu miasta.

Istotną zmianą tegorocznego głosowania jest odejście od kart zbiorczych. Krzysztof Sikora, dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej i Przedsiębiorczości w UM Zielona Góra tłumaczy, że karty te wzbudzały wiele kontrowersji i niejasności, więc w tym roku dopuszczane jest stworzenie tylko swojej jednej karty i wypisanie jej. W tym roku nie można było zgłaszać także inwestycji oświatowych.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here