Begonia – uniwersalna roślina o wielu zastosowaniach

0
47
fot. materiały prasowe

Begonie to rośliny, które możemy często podziwiać w polskich ogrodach i na balkonach. Posiadają wiele zalet – kwitną obficie i długo, a dodatkowo nie sprawiają większych problemów w uprawie. Begonie występują w wielu wariantach kolorystycznych, co sprawia, że z łatwością wybierzemy pasujące nam odmiany. Co powinniśmy wiedzieć zanim podejmiemy decyzję o zakupie cebul begonii?

Begonia – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Begonia (inna stosowana nazwa tej rośliny to ukośnica) to roślina cebulowa, uprawiana przede wszystkim w celach dekoracyjnych. Jest ona częścią rodziny begoniowatych, która w naturalnym środowisku występuje przede wszystkim na terenie Australii. Walory begonii sprawiają, że w uprawie można je obecnie spotkać na całym świecie. Begonie nie są roślinami wysokimi. Tworzą one kępy, które w sprzyjających warunkach mogą osiągnąć do 50 centymetrów wysokości. Liście begonii są gładkie, mięsiste, ciemno-zielone (spotkamy również odmiany posiadające bordowe liście). Dekoracyjne kwiaty mogą być pełne lub półpełne. Zazwyczaj występują w kolorze czerwonym, bordowym, różowym, a także żółtym. Okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu i może trwać nawet do późnej jesieni (zazwyczaj kończą go pierwsze silniejsze przymrozki). W przypadku uprawy begonii w pomieszczeniach kwiaty mogą utrzymywać się nawet przez cały rok. Roślina wydziela charakterystyczny zapach, który jest wynikiem wysokiej zawartości olejków eterycznych. Begonie nie posiadają odporności na mróz, dlatego zaleca się wykopanie ich cebul jesienią.

Sprawdź promocje na cebule begonii w sklepie Plantet.pl

Uprawa begonii krok po kroku

Begonia nie jest rośliną trudną w uprawie, dlatego poleca się ją także osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w ogrodnictwie. Begonie można sadzić z nasion, cebul, a także z sadzonek. Musimy zdawać sobie sprawę, że roślina ta nie jest wystarczająco odporna na mróz, żeby przetrwać zimę w polskim ogrodzie. Z tego względu zazwyczaj uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Możemy również wykopać jej cebule jesienią i posadzić ponownie wiosną. Innym rozwiązaniem jest przeniesienie begonii (w przypadku roślin uprawianych w donicach) do pomieszczenia, gdy pojawią się pierwsze przymrozki.

Begonie zakwitną obficie, jeżeli zarezerwujemy dla nich stanowisko dobrze nasłonecznione, ale takie, w którym światło jest rozproszone. Rośliny te powinny poradzić sobie także w półcieniu (w półcieniu dobrze jest sadzić odmiany begonii posiadające jaśniejsze liście).

Idealna gleba dla begonii jest umiarkowanie wilgotna, zasobna w składniki pokarmowe, przepuszczalna, najlepiej o pH obojętnym albo lekko kwaśnym.

Begonie nie powinny rosnąć na jednym stanowisku dłużej niż trzy lata. Po tym czasie należy je przesadzić.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują begonie?

Tak jak większość roślin ogrodowych begonie potrzebują regularnego podlewania. Powinniśmy dbać o to, żeby gleba była cały czas umiarkowanie wilgotna, ale nie podmokła. Do nawożenia begonii należy wybrać dobre jakości nawóz do roślin kwitnących. Możemy przedłużyć okres kwitnienia tych roślin poprzez usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Cebule begonii – jak wybrać te pełnowartościowe?

Cebule begonii, a także nasiona i sadzonki kupimy w większości sklepów ogrodniczych. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest kupowanie cebul od renomowanych, polskich producentów. Jeżeli robimy zakupy w sklepie stacjonarnym, sprawdźmy czy cebule są duże i jędrne, nie posiadają śladów pleśni czy wszelkiego rodzaju uszkodzeń mechanicznych. W przypadku cebul sprzedawanych w zestawach warto jest sprawdzić czy ich opakowanie nie wyblakło (jeżeli tak, oznacza to, że zbyt długo przebywało na słońcu, co mogło negatywnie wpłynąć na cebule).

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here