Będzie rewitalizacja parku w Zatoniu za prawie 17 mln zł

5
1485
fot. Wikipedia/ Tak wyglądał kiedyś pałac i park w Zatoniu

Kiedy i czy codziennie można oglądać iluminacją na pałacu w Zatoniu? – zapytało nas kilku Czytelników. Wielu słyszało o efektownym pokazaniu  ruin pałacu, ale nie każdemu udało się je zobaczyć.  – Czy jest szansa na powtórkę? – pytano nas. I mamy dobre wieści. Pałac w Zatoniu rozświetla się codziennie o godz. 18.30. Mało tego miasto wyłoniło już wykonawcę, który odmieni park w Zatoniu za nieco ponad 16,7 mln zł. Prac podjęła się firma Exalo Drilling, która wyremontowała m.in. Wzgórze Winne.

Rewitalizacja parku w Zatoniu

Inwestycja związana z rewitalizacją parku w Zatoniu ma na celu przywrócenie historycznej kompozycji parku. Wykonawca usunie samosiewy drzew, wykona także pielęgnację arborystyczną zabytkowego drzewostanu parkowego, odtworzy łąki parkowe i nasadzenia drzew i krzewów. Będą też ozdobne rabaty przy fontannach. Zostanie wykonana także rekompozycja alei lipowej.  Do zadań wykonawcy będzie należało wyposażenie parku w obiekty małej architektury – montaż tablic informacyjnych, ławek parkowych, koszy na śmieci, drogowskazów kierunkowych, kamieni kierunkowych, tabliczki z nazwami drzew, donice na rośliny oranżeryjne i stojaków na rowery. Będą też nowe nasadzenia zieleni i trawniki. W ramach rewitalizacji zostanie wykonany remont i rozbudowa budynku oranżerii ze zmianą funkcji na wystawienniczą z małą gastronomią wraz budową trejaża przy budynku oranżerii.

Zaplanowano także zagospodarowanie placu przed pałacem i oranżerią – w tym m.in.:
remont fontann parkowych, zachowanie ich jako fontann suchych, wykonanie i pielęgnacja ozdobnych rabat przy fontannach parkowych, budowę repliki sarkofagu rzymskiego na placu przed oranżerią,

Zostanie także wybudowany budynek informacji turystycznej wraz z parkingiem dla samochodów osobowych i autobusów. Będzie także remont istniejącego fragmentu zabytkowego muru granicznego od strony północnej parku wraz z bramą. Będzie wybudowana także altana różana na wzgórzu widokowym wraz z iluminacją i ścieżką, a grota przy wzgórzu zostanie wyremontowana. Wśród zadań związanych z rewitalizacją parku jest także remont zbiornika z rzeźbą dzika przy wzgórzu widokowym, remont historycznej terenowej strzelnicy parkowej, remont istniejących kamieni z inskrypcjami, odtworzenie systemu wodnego parku w oparciu o ciek wodny – Dłubnia: renowacja koryta rzeczki Dłubnia, odbudowa zastawki piętrzącej, stawu parkowego z wyspą, odbudowa 4 mostków parkowych przy stawie, remont dwóch istniejących mostków parkowych: przy drodze, ul. Księżnej Doroty i na końcu alei lipowej, odtworzenie małego stawu parkowego w południowo – zachodnim narożniku parku.

PODZIEL SIĘ

5 KOMENTARZE

  1. A rewitalizacja będzie wyglądała tak jak na wzgórzach winnych? Czyli, źle położone i ruszające płyty chodnikowe grożące skręceniem kostki?

  2. Mbi1, widzę komentarz na poziomie :PPPP
    Z drugiej strony, nie zdziwiłbym się gdyby się okazało, że gdzie tylko się da będzie beton. No i rewitalizacja pewnie będzie jeszcze polegać na wycięciu większości drzew.
    Za 17 mln to powinien być super park, ale przy Kubickim to pewnie nie wiele z tego wyjdzie.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here