Będą utworzone dwa nowoczesne kierunki na Uniwersytecie Zielonogórskim

0
2910
Wyróżnienie dla Uniwersytetu Zielonogórskiego
fot. Wikimedia

Uniwersytet Zielonogórski otrzymał dofinansowane w wysokości 700 tys. zł na utworzenie kierunków inżynierii lotniczej i elektromobilności. 

Inżynieria lotnicza na Uniwersytecie Zielonogórskim

Nowoczesne kierunek to wyjście naprzeciw zmieniającej się rzeczywistości. – Na kierunku inżynierii lotniczej będą tu kształcić się mechanicy lotniczy. W nowo wybudowanym hangarze aeroklubu ziemi lubuskiej będą odbywał się staże – mówił wicemarszałek Łukasz Porycki. Podkreślał, że kierunek ten jest niezwykle potrzeby i przyszłościowy. – Rynek lotniczy odbudowuje się po pandemii, a nowe kierunki lotów, które są otwierane na lotnisku w Babimoście, sprawiają, ze wzrasta zapotrzebowanie na obsługę samolotów – tłumaczył.

Elektromobilność na UZ

Drugi kierunek to elektromobilność, czyli inteligentne systemy miejskie. – Wiemy, że jest potrzeba związana z dużym ruchem w mieście. Kto dojeżdża do pracy w godzinach miejskich, ten wie że te korki stają się zmorą Zielnej Góry. Napływ nowych mieszkańców powoduje to, że powinniśmy stawiać na nowoczesne metody mobilności mieszkańców Zielonej Góry i woj. lubuskiego. Mam nadzieje, że te środki pozwolą na utworzenie tych ważnych kierunków i pomogą w kształceniu nowoczesnych kadr, by nasze woj. lubuskie rozwijało się w dynamiczny sposób – tłumaczył Porycki.

Nowoczesne kierunki kształcenia będą procentować dla regionu

Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego podkreślił, że ta inwestycja będzie procentować. – Myślę, że warto podkreślić jeden aspekt. Zarówno środowisko gospodarcze jak i środowisko samorządowe oczekuje od Uniwersytetu szybkiego reagowania na potrzeby rynku. Ale proces tworzenia kierunku to nie jest proces który trwa z miesiąca na miesiąc, on trwa przynajmniej pół roku lub więcej. Pierwsze prace związane z inżynierią lotniczą zostały zainicjowane dwa lata temu. Myślę, że tego typu działania, które wspierają Uniwersytet Zielonogórski w zakresie nowego kształcenia będą procentowały dla całego regionu, będą dostarczały fachowców – mówił prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski – rektor Uniwersytet Zielonogórski.

Rekrutacja na nowe kierunki jest planowana w roku akademickim 2023/2024.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here