Uniwersytet Zielonogórski otrzymał dofinansowane w wysokości 700 tys. zł na utworzenie kierunków inżynierii lotniczej i elektromobilności.
Inżynieria lotnicza na Uniwersytecie Zielonogórskim
Nowoczesne kierunek to wyjście naprzeciw zmieniającej się rzeczywistości. – Na kierunku inżynierii lotniczej będą tu kształcić się mechanicy lotniczy. W nowo wybudowanym hangarze aeroklubu ziemi lubuskiej będą odbywał się staże – mówił wicemarszałek Łukasz Porycki. Podkreślał, że kierunek ten jest niezwykle potrzeby i przyszłościowy. – Rynek lotniczy odbudowuje się po pandemii, a nowe kierunki lotów, które są otwierane na lotnisku w Babimoście, sprawiają, ze wzrasta zapotrzebowanie na obsługę samolotów – tłumaczył.
Elektromobilność na UZ
Drugi kierunek to elektromobilność, czyli inteligentne systemy miejskie. – Wiemy, że jest potrzeba związana z dużym ruchem w mieście. Kto dojeżdża do pracy w godzinach miejskich, ten wie że te korki stają się zmorą Zielnej Góry. Napływ nowych mieszkańców powoduje to, że powinniśmy stawiać na nowoczesne metody mobilności mieszkańców Zielonej Góry i woj. lubuskiego. Mam nadzieje, że te środki pozwolą na utworzenie tych ważnych kierunków i pomogą w kształceniu nowoczesnych kadr, by nasze woj. lubuskie rozwijało się w dynamiczny sposób – tłumaczył Porycki.
Nowoczesne kierunki kształcenia będą procentować dla regionu
Rekrutacja na nowe kierunki jest planowana w roku akademickim 2023/2024.