Balony pneumatyczne nad „Orlikami”? Dzięki temu boiska będą funkcjonować cały rok

1
2300
Strefa kibica w Zielonej Górze
Designed by Freepik

O potrzebie zadaszonych boisk mieszkańcy miasta mówią wielokrotnie. Podczas interwencji w sprawie polepszenia stanu stadionu przy ul. Sulechowskiej, członkowie lubuskiej Platformy Obywatelskiej, podkreślali konieczności utworzenia zadaszonych obiektów sportowych. PO tematu nie porzuciło i wychodzi z inicjatywą zamontowania balonów pneumatycznych nad Orlikami.

Sport przez cały rok

W okresie jesienno-zimowym, aktywność związana z korzystaniem z boisk sportowych gwałtownie spada. W przypadku niektórych sportów, warunki pogodowe są istotne, aby młodsi i starsi zawodnicy mogli trenować. – Orliki to pomysł Platformy Obywatelskiej, niestety w czasie zimowym niewiele osób z nich korzysta. Dzięki realizacji pomysłu hal pneumatycznych, Orliki mają szanse działać cały rok – wyjaśnił Andrzej Janecki. Hale

fot. hala piłkarska gdynia fb

pneumatyczne, czy też hale balonowe, to lekkie konstrukcje, które utrzymują się w górze poprzez wtłaczanie do środka powietrza – Przy odpowiednim systemie natłoku, takie hale mogą funkcjonować cały rok. Ponieważ są one obiektami ciśnieniowymi, nie wymagają pozwolenia na budowę – wyjaśnił Sebastian Szymkowiak. Konstrukcje można bez większego problemu rozłożyć i przechowywać, aż do kolejnego montażu.

Liczne zalety

Członkowie klubu Platformy Obywatelskiej przekonują, że tego typu konstrukcje mają wiele zalet. –Koszt inicjacji takiej inwestycji jest niższy, w porównaniu do budowy hal stałych. Ponadto można wybudować takie zadaszenie bez szkody dla nawierzchni istniejącego boiska.

fot. materiały prasowe

Rozmiar hal można dostosować do każdej powierzchni – wylicza A. Janecki. Z takimi halami można spotkać się w wielu miastach i to nie tylko na Orlikach. Z balonów pneumatycznych korzystają również kluby piłkarskie. – Przede wszystkim jednak, z takich zadaszonych boisk można korzystać cały rok – zaznacza Grzegorz Gryncewicz.

 

Gdzie i za ile?

Koszt realizacji inwestycji to około 500 tys. zł. Członkowie klubu Platformy Obywatelskiej proponują, aby tego typu konstrukcje powstały na początek w dwóch miejscach, jedno w „starej” Zielonej Górze i drugie w jednej z miejscowości dawnej gminy. Ostateczne miejsce powstania hal pneumatycznych, zostałoby skonsultowane z mieszkańcami.

Co uważacie o takim pomyśle?

fot. S. Szymkowiak, G. Gryncewicz, A. Janecki

 

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here