Rusza wielka inwestycja związana z autobusami elektrycznymi i przebudową MZK

0
739

Dziś (wtorek) w Urzędzie Miasta miała miejsce konferencja na temat wprowadzenia elektrycznych autobusów w Zielonej Górze. Na temat innowacyjnego rozwiązania dla miejskiej komunikacji wypowiadał się prezydent miasta Janusz Kubicki i dyrektor MZK Barbara Langner.

Elektryczne autobusy to przyszłość

Wczoraj (poniedziałek) Centrum Usług Komunikacyjnych w Warszawie podpisało projekt dotyczący wprowadzenia elektrycznych autobusów. Na podstawie tej decyzji można rozpocząć część postępowań dotyczących projektu, którego całkowity koszt to prawie 266 mln zł brutto. Zbliżamy się do najważniejszych momentów jeśli chodzi o zintegrowany system niskoemisyjnego transportu publicznego. Jestem troszkę i zdenerwowany, i bardzo zadowolony, bo to największy projekt jaki miasto Zielona Góra realizuje w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat – powiedział Janusz Kubicki na wstępie. Elektryczne autobusy to przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie. – Cel podstawowy wprowadzenia autobusów elektrycznych to eliminacja emisji spalin. Dzięki autobusom powietrze będzie lepsze, ponadto dojdzie do redukcji hałasu, będą niższe koszty eksploatacji. Elektryczne autobusy to przyszłość. To największy tego typu projekt w Europie. Prawie 70% naszego transportu będzie zeroemisyjny – poinformował J. Kubicki. Projekt elektrycznych autobusów nie jest jedynym zadaniem, które zostanie zrealizowane w niedługim czasie. Jest to jeden z elementów zmian, jakie nastąpią w strefie komunikacyjnej w Zielonej Górze. Chodzi tutaj również o rozbudowę Centrum Przesiadkowego i przebudowę PKS.

Przebudowa PKP i PKS

Obszar przy dworcu PKP i PKS również ulegnie przekształceniu. Przede wszystkim powstanie Centrum Przesiadkowe. Powstaną tam dwa ronda, gdzie jedno z nich będzie bezpośrednio pod wiaduktem, powstaną też dodatkowe miejsca parkingowe. – Centrum będzie połączone z peronami PKP, tak że będzie można suchą stopą przesiąść się z pociągu na autobus. Zostanie wybudowane połączenie windą lub powstaną schody ruchome z PKP do wiaduktu na ul. Sulechowskiej. Te schody które są teraz znikną. Przebudowa zajezdni MZK wiąże się również z nową stacją obsługi MZK, będzie nowy zadaszony plac postojowy, będą wszelkie elementy związane z zasilaniem autobusów – wylicza prezydent. Ładowanie autobusów będzie odbywało się głównie w nocy, ale także po każdej trasie, w trakcie przerwy kierowcy, będzie następowało również doładowanie autobusów. Powstanie 11 stacji szybkiego ładowania na pętlach autobusowych. W ramach modernizacji PKP, powstaną zadaszenia peronów PKP od Centrum Przesiadkowego, aż po perony PKS. Zajmie się tym firma Strabag, a koszt inwestycji to 22 mln zł. Ponadto w ramach zadania przedłużony zostanie tunel przy dworcu PKP i nastąpi przebudowa „wąskiego gardła”, czyli wiaduktu na ul. Batorego. 

47 autobusów elektrycznych i 17 spalinowych

– W ramach zadania jest oczywiście zakup autobusów, to jest 47 sztuk, 12 metrowe, nieprzegubowe, ich wartość to prawie 100 mln zł. Mam nadzieję, że w przyszłym roku już zaczną funkcjonować. Pierwsze dostawy będą na maj-czerwiec. Autobusy będą polskiej produkcji firma, najprawdopodobniej zajmie się tym firma URSUS. Autobusy przegubowe będą autobusami spalinowymi zachowującymi najwyższe normy. Zostanie zakupionych 17 takich autobusów. Wartość zadania to prawie 27 mln zł – informuje prezydent. Wyraził również nadzieje, że w przyszłości uda się zwiększyć ilość elektrycznych autobusów. Dyrektor MZK Barbara Langner przyznała, że posiada obawy związane z wielką inwestycją, ale jednocześnie bardzo się z niej cieszy. Zmiany w cenach biletów autobusowych nie są przewidziane.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here