„800 lat Zielonej Góry. Jak powstało i zmieniało się miasto” – spotkanie online z prof. Leszkiem C. Belzytem

0
874
fot. ZielonaNews.pl

Jak wyglądała Zielona Góra wieki temu? Czym zajmowali się jej ówcześni mieszkańcy? Za jakie przewinienia kobiety były palone na stosie?

Jeśli ktoś chce poznać odpowiedzi na te i wile innych pytań, dotyczących początków naszego winnego grodu, to spotkanie może go zainteresować.

Niebawem Zielona Góra będzie obchodzić 800-lecie swojego istnienia. Z tej okazji Biblioteka Norwida już dziś organizuje spotkanie z prof. dr. hab. Leszkiem Cezarym Belzytem, który opowie o tym,  jak powstało i zmieniało się nasze miasto. – Podczas spotkania dowiemy się m.in. jakie były początki Zielonej Góry i kiedy miasto przeżywało swój rozkwit, czym zajmowali się jego mieszkańcy oraz jaka była struktura ludności w okresie nowożytnym. Poruszymy także zagadnienie zielonogórskich procesów czarownic – informuje Anna Urbańska z biblioteki Norwida

Rozmowę poprowadzi dr Anna Polak z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

Transmisja LIVE na fb mediateki „Szklana Pułapka” – środa, 14 kwietnia, godz. 16.00

Leszek Cezary Belzyt (ur. 27 sierpnia 1958 w Warszawie) – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Zielonogórskiego, poeta.
Specjalizuje się w historii współczesnej, politologii, stosunkach międzynarodowych i historii nowożytnej. W 1981 ukończył magisterskie studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktorat obronił w 1987. Habilitował się w 1999 na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1993-2000 pracował w niemieckich instytutach badawczych w Berlinie i w Lipsku (Historische Kommission i GWZO). Prowadził zajęcia na czterech uniwersytetach niemieckich w Berlinie, Lipsku, Poczdamie i w Dreźnie. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 2017. Od 2013 pełni funkcję kierownika Zakładu Historii Społecznej, Gospodarczej i Wojskowości Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zajmuje się dziejami miast w okresie nowożytnym oraz dziejami grup etniczno-kulturowych na pograniczu polsko-niemieckim. Jest autorem 11 monografii naukowych, współredaktorem 9 książek, napisał blisko 80 artykułów o 60 innych drobniejszych publikacji. Artykuły publikowane były w czasopismach i pracach zbiorowych w Polsce, Niemczech, Holandii i Czechach. W 2015 został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here