Odzież robocza bhp – stacjonarnie, czy online?

0
117
fot. materiały prasowe

Zapewnienie bezpieczeństwa w pracy i odpowiedniej odzieży do jej wykonywania, zgodnie z zasadami bhp i kodeksem pracy leży po stronie pracodawcy. Jednakże nie zwalnia to pracownika z odpowiedzialności za siebie. Jeśli odzieży nie zapewni pracodawca, to pracownik powinien sam zakupić taką odzież i ubiegać się o zwrot kosztów od pracodawcy.  

  1. Sklep BHP stacjonarny, czy internetowy?

  2. Buty robocze i spodnie robocze, jakie wybrać?

  3. Odzież robocza do zadań specjalnych

Sklep bhp stacjonarny, czy internetowy?

Sklepy stacjonarne mają jedną, niewątpliwą przewagę nad sklepami online. W sklepie stacjonarnym możemy dotknąć produkt, czy przymierzyć odzież roboczą. Natomiast z kolei sklep bhp internetowy z reguły ma w swojej ofercie odzież roboczą od różnorodnych producentów. W stacjonarnych sklepach ilość producentów jest z reguły ograniczona. Ponadto w sklepach internetowych zawsze można liczyć na ciekawe oferty, atrakcyjne rabaty, czy konkurencyjne ceny. Ponadto dostęp do dużej ilości różnych producentów odzieży roboczej ułatwia nam poszukiwanie odzieży lub konkretnego producenta. Zakupy w sklepie internetowym są również dobrym rozwiązaniem dla osób z napiętym grafikiem. Czas jest ograniczony, a dojazd do sklepu stacjonarnego może zabrać sporą jego część. Szczególnie wtedy, kiedy sklep nie znajduje się w bliskim sąsiedztwie, a gdzieś na obrzeżach miasta lub w zupełnie innym mieście.

Buty robocze i spodnie robocze, jakie wybrać? 

Bezpieczeństwo i komfort pracy dla pracownika to rzeczy, które nie podlegają dyskusjo. Dlatego buty robocze powinny być wykonane z wysokiej jakości materiału. Dopasowane do rodzaju wykonywanej pracy i spełniające wymogi i wytyczne bezpieczeństwa i higieny pracy, rekomendowane dla danego zawodu. Praktycznie, tak samo wygląda sytuacje przy zakupie spodni roboczych. Spodnie robocze nie mogą krępować ruchów i powinny być dopasowane do sylwetki i rozmiarów pracownika. Przy wyborze spodni należy również wziąć pod uwagę wykonywany zawód. Spodnie robocze mogą być zupełnie gładkie lub z kieszeniami w mniejszej bądź większej ilości.

Odzież robocza do zadań specjalnych 

Bezpieczeństwo pracowników to priorytet. Szczególną uwagę należy zwrócić na odzież roboczą przystosowaną do wykonywania zawodów niebezpiecznych. Jakość materiału i jego grubość ma szczególne znaczenie np. w pracy strażaków. Do tego zawodu odzież robocza powinna być dostosowana w najmniejszym szczególe i powinna być to rekomendowana odzież robocza trudnopalna. Natomiast dla pracowników, którzy prowadzą prace z ryzykiem wśród ruchu ulicznego, czy transportu kolejowego ciuchy powinny być odpowiednio oznaczone. Dlatego tutaj należy szukać ubrań wśród kategorii, takich jak; odzież robocza ostrzegawcza, czy odzież odblaskowa. Przy zakupie takich ciuchów należy zwrócić uwagę, czy kurtki robocze są oznakowane w odpowiednich miejscach, to samo dotyczy spodni roboczych. W zimowych warunkach natomiast należy pracownikowi zapewnić odzież dopasowaną do panujących warunków. Do tego przeznaczona jest odzież robocza ocieplana. Pracownik uzbrojony w odpowiednią odzież będzie czuł się bezpiecznie, co również ma wpływ na jakość wykonywanej przez niego pracy.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here