Małoinwazyjne metody leczenia żylaków – skleroterapia parowa i klejenie żylaków

0
642

Nowoczesne metody leczenia żylaków pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów bez potrzeby prowadzenia inwazyjnego postępowania. Jednymi z najczęściej wybieranych zabiegów tego rodzaju jest skleroterapia parowa oraz klejenie żylaków. Na czym dokładnie polegają?

Żylaki to efekt przewlekłej niewydolności żylnej. Na jej pojawienie narażone są głównie kobiety, ale również dotyka ona mężczyzn w różnym wieku, ale najczęściej osoby starsze.

W przebiegu tej choroby dochodzi do zaburzenia pracy zastawek w żyłach kończyn dolnych – przestają one zatrzymywać krew przed cofaniem się, a tym samym utrudniają jej odpływ w kierunku serca. Konsekwencją przewlekłej niewydolności żylnej mogą być żylaki, czyli workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył o sinoniebieskim zabarwieniu widoczne gównie na łydkach.

 

Powstawaniu żylaków sprzyjają:

  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej albo siedzącej
  • częste zaparcia
  • nadwaga i otyłość
  • noszenie butów na wysokim obcasie
  • palenie papierosów
  • wysokie temperatury, także ciepłe kąpiele, sauna
  • u kobiet – ciąża i poród
  • uprawianie przeciążających sportów, na przykład podnoszenia ciężarów
  • zaburzenia hormonalne i stosowanie leków hormonalnych

Żylakom można zapobiegać przez rozpoczęcie terapii już przy pojawieniu się pierwszych objawów – są to głównie uczucie ciężkości nóg, obrzęki nóg, drętwienie, uczucie pieczenia czy pulsowania, a także formowanie się popękanych naczynek.

Zmiana trybu życia, większa dawka ruchu, dobra dieta z błonnikiem, a także stosowanie kompresoterapii (pończoch, rajstop, podkolanówek uciskowych) pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów. Można też stosować leki wspomagające prawidłową pracę żył.

Jeśli jednak dochodzi już do powstania żylaków, konieczne jest zastosowanie innych metod leczenia – nie muszą jednak opierać się one wcale na inwazyjnych operacjach.

Nieinwazyjne metody leczenia żylaków

Aktualnie pacjenci mają do wyboru szeroką gamę metod leczenia żylaków nieinwazyjnie małoinwazyjnie. Wśród nich znajdują się między innymi klejenie żylaków metodami VenaSeal i VenaBlock oraz zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS. Są to metody pozwalające na uzyskanie bardzo dobrych efektów i szybki powrót do codziennych czynności.

Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS polega na wprowadzeniu do żylaka aplikatora podającego parę wodną o temperaturze 110-120 stopni Celsjusza. Powoduje ona miejscowe uszkodzenie ścian żył oraz zarośnięcie żylaka. Zabieg ten jest możliwy do wykonania nawet w przypadku żylaków większych – powyżej 20 mm średnicy, żylaków o krętym przebiegu oraz nawrotowych. Dokładne informacje o zabiegu znaleźć można na stronie: https://plusmed.info.pl/zabieg-wewnatrzzylnej-ablacji-para-wodna-skleroterapia-parowa-svs/.

Z kolei zabieg klejenia żylaków polega na wprowadzeniu do żylaka kleju powodującego zamknięcie światła naczynia. To szybka procedura prowadzona w trybie ambulatoryjnym, która trwa od 10 do 40 minut. Więcej na temat tej metody można poczytać tutaj.

Zabiegi te wyróżniają się małym poziomem inwazyjności – klejenie żylaków przeprowadzane jest bez znieczulenia, natomiast skleroterapia parowa w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może niedługo potem powrócić do swoich codziennych czynności. Efekty widoczne są po kilku miesiącach, gdy dochodzi do zaniku żylaków.

Zatem usunięcie żylaków nowoczesnymi metodami to najlepszy wybór – można wtedy uzyskać bardzo dobre rezultaty bez potrzeby prowadzenia inwazyjnych, ryzykownych zabiegów dających długi czas rekonwalescencji. Nowoczesne leczenie jest szybkie, bezbolesne i skuteczne!

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here