Spotkanie z poetką Katarzyną Jarosz-Rabiej już dzisiaj w “Norwidzie”

0
88
fot. ZielonaNews.pl

“Dziewczyna z warkoczem” – to tytuł najnowszego tomiku poetyckiego Katarzyny Jarosz-Rabiej, zielonogórskiej poetki, członkini Związku Literatów Polskich, wiceprezes Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów, aktywnej uczestniczki życia kulturalnego Zielonej Góry.

Spotkanie z autorką już dzisiaj, w czwartek 28 stycznia o godz. 18.00 – transmisja LIVE na Facebooku Biblioteki. Rozmowę z poetką poprowadzi Halinka Bohuta-Stąpel. Podczas wieczoru usłyszymy wiersze autorki w interpretacji Danuty Bronickiej.

Katarzyna Jarosz-Rabiej – rodowita zielonogórzanka, urodziła się 4 września 1946 roku. Od 1977 roku jest członkinią Związku Literatów Polskich, współtwórczynią Stowarzyszenia Jeszcze żywych Poetów, Uniwersytetu Poezji w Zielonej Górze i pomysłodawczynią – wraz ze znanym cyganologiem Adamem Bartoszem – Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego im. Papuszy „O Złote pióro Papuszy”, o tematyce romskiej.
Kilkanaście lat prezesowała prężnie działającemu w województwie lubuskim – Robotniczemu Stowarzyszeniu Twórców Kultury. Była również członkiem Rady Krajowej RSTK w Warszawie. Jurorka licznych konkursów literackich i festiwali (także ludowych).
Nagradzana wielokrotnie w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach literackich. Wydała: “Dedykacje”, “Noc nad miastem”, “Julia z ulicy Jeleniej”, “Otuleni poświatą metafor”, “Dorosnąć do bólu”, “Spojrzenie spod kapelusza”. Jej wiersze były tłumaczone na kilka języków: angielski, ukraiński, niemiecki. Opublikowała także dwa tomiki prozy: “Smak lebiody” i “Absynt po polsku”.
Nominowana do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. Otrzymała Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Zielona Góra, „Buławę Hetmańską” i „Złote Pióro” (obie dwukrotnie). Ponadto Lubuską Nagrodę Literacką Związku Literatów Polskich im. Andrzeja Krzysztofa Waśkiewicza. Także czterokrotnie „Grand Prix” i główne nagrody w licznych konkursach poetyckich. Między innymi: dwukrotnie II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Anny German, III miejsce w dziedzinie Poezja i II  miejsce w dziedzinie Proza podczas Ogólnopolskiego Przeglądu  Literackiego i Kabaretowego w Warszawie. Na 40-lecie pracy twórczej otrzymała od ZLP „Dyplom Honorowy za całokształt twórczości artystycznej”. Zaznaczono jej obecność w II tomie “Historii Zielonej Góry”, a także w II tomie “Bibliografii zielonogórskiego winiarstwa”. Wiersze w jej tłumaczeniu na język niemiecki ukazały się w Wydawnictwie „Wir” w Berlinie.

Poetka jest także aktywną uczestniczką życia kulturalnego Zielonej Góry. Występuje w Teatrze „Czego Nigdy” Zielonogórskiego Ośrodka Kultury i kabarecie „Monte Verde” Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here