Jak pracodawcy w Lubuskiem wywiązują się z nowych przepisów? Były kontrole

0
126
Pracodawcy w Lubuskiem
freepik.com

Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje przestrzeganie stawek godzinowych. Niektórzy pracodawcy w Lubuskiem także zostali poddani kontroli.

Pracodawcy w Lubuskiem przestrzegają zasad

Z początkiem 2017 roku w życie wszedł przepis regulujący minimalną stawkę godzinną pracownika zatrudnionego na umowę-zlecenie lub osoby samozatrudnionej. Ta stawka nie może być niższa niż 13 zł. Jak mówi na antenie Radia Zielona Góra zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Zielonej Górze Andrzej Machnowski, na terenie naszego regionu zostało przeprowadzone 110 kontroli. Działania pokazały, że pięciu pracodawców lub przedsiębiorców nie wypłacało minimalnej stawki. Choć różnica była niewielka, to musiała zostać wyrównana.

Andrzej Machnowski mówił także, że kontrole ujawniły inne nieprawidłowości w przedsiębiorstwach. Pracownicy nie mają na umowie wskazanego wynagrodzenia lub określonego sposobu potwierdzania liczby godzin wykonywania pracy. Brak ewidencji nie daje podstaw do wyliczenia wynagrodzenia, jednak czasem ma kilka przyczyn, które to utrudniają, np. nienormowany czas pracy. Stwierdzono 40 nieprawidłowości w 24 różnych zakładach.

W niektórych przypadkach kontrole były przeprowadzane z powodu skarg pracowniczych. Wszelkie odchylenia od norm można zgłaszać również do Związku Zawodowego „Solidarność”, który jest odpowiedzialny za kampanię „13 zł.. i nie kombinuj!”. Karą za niezapewnienie minimalnej stawki może być grzywna nawet do 30 tys. zł.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here