Parkują, gdzie popadnie. Co im można zrobić?

0
940
fot. Czytelnik

– Parkują, jak chcą! Mimo, że miejsca sporo wokół. Ale na „wygodniaka”, postawią limuzynę w miejscach niedozwolonych, a potem inni muszą robić slalomy by ich objeżdżać – napisał do nas zbulwersowany Czytelnik i pyta, czy na terenie parkingów przy galeriach handlowych może panować samowolka i przed kim odpowiadają kierowcy: właścicielem galerii, czy policją.

Problem źle zaparkowanych auto jest widoczny08

Z problemem źle zaparkowanych samochodów w Zielonej Górze spotkać się nie trudno. – A na parkingach pod galerią to już jest jakiś obłęd. Jakby mogli to by jeden na drugim chciał zaparkować! – tłumaczy wyraźnie poirytowany Czytelnik pan Maciej. Często mieszkańcy wyskakują „tylko na pięć minut” i tarasują wjazdy/wyjazdy, parkują na chodnikach i uniemożliwiają przejazd choćby osobie z wózkiem. Nie rzadko zdarza się, że samochody rozjeżdżają trawniki, albo stoją wzdłuż ścieżki dla rowerów. O to, jakie przepisy obowiązują i co grozi źle parkującym zapytaliśmy Tomasza Szudę, naczelnika wydziału ruchu drogowego. – Wszystko zależy od statusu drogi. Jeśli jest droga publiczna to obowiązują tu przepisy ruchu drogowego. Jeśli jest to teren prywatny to wtedy nie ma wykroczenia – wyjaśnia T. Szuda. Nie znaczy to jednak, że takie delikwent jest zwolniony z przestrzegania znaków drogowych. – Na terenie prywatnym właściciel reaguje. Może wezwać pomoc drogową i odholować źle zaparkowane auto, oczywiście na koszt właściciela samochodu – wyjaśnia Szuda.  I przypomina,  że za zakaz zatrzymywania jest obwarowany karą 100 zł, a np. za zajęcia miejsca dla niepełnosprawnych czeka nas kara pięciu punktów karnych i mandat 500 złotowy.  – Prosimy i apelujemy, by kierowcy stosowali się do przepisów prawa. Taniej jest kawałek przejść – wyjaśniał. Podkreśla, że jeśli ktoś zauważy źle zaparkowane auto może zadzwonić na policję i zgłosić wykroczenie, a wówczas patrol policji uda się we wskazane miejsce.

 

Wzmożone kontrole przy ryneczku przy ul. Owocowej. Za złe parkowanie tu zapłacimy

W każdy wtorek, czwartek i sobotę rejon targowiska przy ul. Owocowej-Fabrycznej objęty jest nadzorem. – Policjanci pełniący służbę ponadnormatywną finansowaną z budżetu miasta Zielona Góra wykonali w tym rejonie 34 służby, w trakcie których ujawnili 144 wykroczenia, w tym nałożono 80 MKK, sporządzono 22 notatki celem skierowania wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego, natomiast w 42 przypadkach zastosowali środek oddziaływania wychowawczego. Wykonali w tym rejonie 49 interwencji, wylegitymowali 197 osób, zatrzymali osobę poszukiwaną oraz skontrolowali 125 pojazdów.
Ponadto, dodatkowo w okresie od 15 maja br. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze skierował dodatkowo 18 służb w rejon targowiska. Funkcjonariusze pełniący służbę w wyznaczonym rejonie ujawnili 31 wykroczeń, w tym nałożyli 14 MKK, sporządzili 9 notatek celem skierowania wniosków o ukaranie do sądu Rejonowego, natomiast w 8 przypadkach zastosowali środek oddziaływania wychowawczego, a także odholowali 3 nieprawidłowo zaparkowane pojazdy – informuje Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze.  Policja podkreśla, że należałoby rozważyć wyznaczenie w tym miejscu  lub udostępnienie dodatkowych miejsc parkingowych, albo przeniesienie targowiska miejskiego w rejon, gdzie będzie możliwość
zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc parkingowych adekwatną do potrzeb i ilości osób robiących zakupy na targowisku.
Rejon targowiska miejskiego tak jak i rejon zielonogórskiej starówki są objęte stałym, cyklicznym i szczególnym nadzorem z uwagi na występowanie we wskazane dni tygodnia zagrożeń w ruchu pieszym i kołowym.

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here