Winnice otwierają drzwi. Skosztuj wina i ciesz się pięknymi widokami

0
505
fot. M. Materek

Sezon na lubuskich winnicach rozpocznie się w długi majowy weekend. Zwiedzający będą mogli nie tylko skosztować lokalnych win, ale także zapoznać się z pracą winiarza. To także wspaniała okazja do podziwiania pięknych widoków. Pierwszy dzień otwartych winnic zaplanowano na sobotę, 28 kwietnia. W tym czasie czynne dla zwiedzających będzie również Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, w którym turyści znajdą niezbędne informacje na temat Szlaku Wina i Miodu.

Harmonogram Weekendów Otwartych Winnic:

I Weekend / 28.04 – 06.05

II Weekend / 9 -10.06

III Weekend / 7- 8.07

IV Weekend / 4-5.08.

Winnice uczestniczące w Weekendach Otwartych Winnic:

Winnica Mozów,

Winnica Na Leśnej Polanie,

Winnica Hiki,

Winnica Cantina,

Winnica Ingrid,

Winnica Senator,

Winnica Saint Vincent (w pierwszym terminie otwarta tylko 1 maja, w trzecim terminie otwarta tylko 7 lipca),

Winnica Julia (w pierwszym terminie otwarta w dniach 1-3.05),

Winnica Miłosz (w pierwszym terminie otwarta w dniach 28.04-03.05),

Winnica Pod Lubuskim Słońcem (w pierwszym terminie otwarta w dniach 28-29.04w drugim terminie otwarta tylko 9 czerwca)

Winnica Kinga (otwarta wyłącznie w pierwszym terminie, w dniach 30.04-06.05),

Lubuskie Centrum Winiarstwa

 

Winnica Hiki

Winnica „Hiki” położona jest we wsi Bycz, nieopodal Bytomia Odrzańskiego. W 2006 roku, na glebie piaszczysto-gliniastej, posadzono pierwsze 400 sztuk winnej latorośli. Obecnie na powierzchni 1 hektara rośnie ponad 3000 krzewów następujących odmian: acolon, cabernet cortis, pinot noir, riesling, solaris, traminer i zweigelt.

Inspiracją do powstania winnicy było nie tylko zamiłowanie do uprawy winorośli, ale też odtworzenie lokalnych tradycji winiarskich. Według historyków, areał winnic od początku XVII wieku do II połowy XIX wieku obejmował około 76 hektarów, ale w ostatnim stuleciu znacznie się zmniejszył, osiągając w1930 roku, już tylko symboliczne 0,5 ha. Stanowe księstwo Carolath-Beuthen, obecnie okolice Bytomia Odrzańskiego i Siedliska, należało do poważniejszych ośrodków uprawy winorośli na Dolnym Śląsku, szczycących się znanymi markami wina, którymi były, m. in.: „Bytomska Rubinowa Krew” i „Stołowe Wino Karolat”. Do tych tradycji nawiązują wina z winnicy „Hiki” zdobywające uznanie i medale na ogólnopolskich degustacjach oraz konkursach win.

Winnica Senator

Winnica „Senator” Agnieszki Kowalczyk i Marka Senatora założona została w 2006 roku jako eksperymentalna. Właściciel prowadzi badania odmian winogron deserowych, przerobowych na wino oraz tych przeznaczonych specjalnie do produkcji szampana.

Obecnie rośnie tutaj około tysiąca krzewów przeszło 100 różnych i nietypowych odmian, z których wiele odcisnęło swój ślad w historii produkcji wina. Marek Senator obok winiarni ma także pracownię ceramiczną, w której wytwarza kamionkowe butelki oraz naczynia do win i miodów pitnych. W jego galerii można podziwiać oprócz ciekawych kształtów naczyń na winne trunki obrazy i płaskorzeźby ceramiczne. Do atrakcji kulinarnych jakie zapewniają gospodarze należą sery zagrodowe, wędliny i wyroby z dziczyzny. Na zakończenie degustacji, deserem – specjalnością winnicy – jest dżem czekoladowy ze śliwowicą.

Winnica Mozów

Winnica „Mozów”, jedna z najmłodszych w regionie, to rodzinne przedsięwzięcie Roberta Kucunia, którego początki sięgają 2007 roku. Rok później ogrodzono teren i kontynuowano nasadzenia, które trwały do 2014 roku. Zdecydowano się na popularne w zachodniej i środkowej Europie szczepy winorośli. Łącznie jest to 7500 sadzonek na ogólnej powierzchni ok. 3 ha.Winnica poleca do degustacji wina z odmian: zweigelt, chardonnay, pinot noir, pinot gris oraz mniej znanych leon millot i gołubok. Do konsumpcji podaje zaś sery, wędliny oraz pieczywo własnej produkcji. Amatorzy mocniejszych trunków mogą spróbować lokalnego specjału – nalewki truskawkowej. Stylizowaną salę degustacyjną oraz 18 miejsc noclegowych przygotowano dla gości w specjalnie wybudowanym budynku. Przewiewny taras z widokiem na staw dopełnia ofertę przygotowaną przez gospodarzy.

Cantina w Mozowie

Historia Winnicy Cantina sięga 2006 roku. Powstała dzięki staraniom małżeństwa Państwa Pacholaków, którzy wybrali do­godny teren, zakupili go, przygotowali pod uprawę, obsadzili krzewami i pielęgnowali. Efektem wieloletniej pracy jest wspaniale zadbana uprawa, rozciągająca się na obsza­rze całego hektara. Przybywający do Cantiny mają możliwość rozsmakować się w winach powstałych z owoców odmian Bianca, Dorn­felder, Pinot Gris, Regent, Riesling i Rondo. Z myślą o gościach przygotowano także inne kulinarne rarytasy: pstrąga wędzonego na pędach winorośli, smalec z dziczyzny, dżemy z winogron czy chleby domowego wypieku. Poza winem kieliszki napełnić można rów­nież miodem pitnym gronowym lub nalewką z tych samych owoców.

Gdy dorośli oddają się degustacji, na dzie­ci czekają plac zabaw oraz boisko do gry w siatkówkę, a także misy przepysznych owoców, zerwanych wprost z winnych pę­dów. Wraz z nastaniem wieczora wcale nie trzeba kończyć zabawy. Wręcz przeciwnie – często właśnie wtedy dopiero się ona roz­poczyna, bo dla chętnych istnieje możliwość biesiadowania przy ognisku. A wszystko to okraszone łykiem i kęsem rodzimych spe­cjałów oraz opowieściami o tajnikach kunsz­tu winiarskiego.

Ingrid w Łazie

Na południowym zboczu wzgórza, za do­mem właścicieli winnicy, Moniki i Jacka Kapałów, po latach nieużytkowania, roz­kwitł ogród winny, słynący ze wspaniałych owoców.

Winnica jest idealnym miejscem na spę­dzenie wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Poza tym wypoczynek można urozmaicić nauką o podstawach pielęgna­cji winnych krzewów, a nawet pomaganiem gospodarzom w czasie lekcji praktycznej. Podczas zapoznawania przybyłych z proce­sem produkcji win, właściciele zapraszają do zwiedzania posiadłości oraz jej perły w koronie – piwnicy. Dodatkową atrakcją są warsztaty lawendowe.

W winnicy na gości, oprócz wykwintnych win, czekają domowego wyrobu sery, wę­dliny i wypieki. Dzieci dla odmiany mogą zaszyć się w krzakach malin lub bawić na specjalnie przygotowanym placu. Właścicie­le planują też postawienie stylowych kwater agroturystycznych i niewielkiej knajpki ser­wującej smaczne dania popijane winem pro­sto z beczki.

Julia w Starym Kisielinie

Rodzinna Winnica Julia otrzymała nazwę od imienia wnuczki właścicieli, Małgorzaty i Romana Gradów. Na wzgórzu za domem rośnie tu 1300 krzewów szlachetnych od­mian winorośli, przeznaczonych na wino. Dojrzewają też niezrównane w smaku wino­grona deserowe. Przyjeżdżające do winnicy wycieczki zorganizowane, grupy szkolne oraz turyści indywidualni oprócz tutejszej winnicy od niedawna podziwiać mogą je­dyny w Polsce Park Miniatur Obiektów Wi­niarskich! Kolejne atrakcje stanowią ogród ziołowy oraz pasieka, z której miód wyko­rzystywany jest w tutejszej domowej kuchni i do produkcji niezwykłego wina miodowe­go. W winnicy prowadzone są też degusta­cje lokalnych win, szczególnie autorskiego wina białego – cuvee Traminer/Silvaner oraz rzadkiego wina z odmiany Chrupka Biała (Gutedel Weiss). Można też kupić sadzonki winorośli i skorzystać z doradztwa w zakre­sie prowadzenia uprawy i wytwarzania wina (szkolenia winiarskie).

Kinga w Starej Wsi

Miej­sce wyróżnia nie tylko bogata oferta enoturystyczna – zwiedzanie winnicy, degustacje, wycieczki po okolicy, w tym rejsy po Odrze – ale również ciekawa hi­storia, która sięga 1985 roku! Rosną tu odmiany moszczowe (bezpośrednio w gruncie), deserowe (zimą pod osłoną) oraz te­stowe, które zanim trafią do sprzeda­ży w tutejszej szkółce, są przez kilka lat poddawane obserwacji. Obecnie 2/3 powierzchni zajmuje uprawa w grun­cie z przeznaczeniem na wino. Chociaż pierwszy ze szczepów w Winnicy Kinga – Skarb Pannonii – jest wciąż darzony wiel­kim sentymentem, to obecnie właściciele chętnie eksperymentują z nowymi szcze­pami z Niemiec, Czech czy Austrii.

Miłosz w Łazie

To niezwykłe miejsce rozpościera się na powierzchni około 2,7 ha. Jest tutaj szkółka winorośli oraz budynek przeznaczony na degustacje. Uprawia się tu zarówno szczepy tradycyjne dla regionu, jak i młode odmiany – modne nowinki ze świata sommelierów. I tak podczas przechadzki po winnicy można podziwiać uznane odmiany, takie jak Pinot Noir, Traminer, Pinot Gris czy Karmazyn (Tauberschwarz). Spośród młodych szczepów warto wymienić Devina, Zweigelta, Dornfelera i Aliberneta. Jeśli na­sza wiedza na temat winorośli nie jest jesz­cze dość zaawansowana – nie ma się czym martwić.

Winnica Miłosz chwalona jest za upra­wę wyłącznie szlachetnej winorośli – vitis vinifery. Restauratorzy z uznaniem wypowia­dają się na temat tutejszych win z Białego Burgunda, o lekko cytrusowej nucie, a tak­że o muszkatowych, nieco cięższych, z od­miany Müller Thurgau. W regionie zasłynął szczególnie tutejszy Zweigelt, w którym wyczuć można posmak czereśni i delikat­nie drażniącą podniebienie papryczkę. Tych wszystkich wykwintności spróbować można zarówno podczas degustacji grupowych lub indywidualnych, jak i w trakcie szkolenia w ramach Akademii Winnicy Miłosz. Oprawą dla spożywania wina jest szczególnie kli­matyczna sala obok XVIII-wiecznej piwnicy o łukowym sklepieniu i imponujących ko­lumnach. Rokrocznie Winnicy Miłosz przy­bywa nagród.

Na leśnej polanie w Proczkach

Obecnie na Leśnej Polanie rosną róż­norodne przerobowe gatunki winorośli, z których powstaje przepyszne wino, a tak­że wielkoowocowe odmiany deserowe. Go­ściom nie szczędzi się specjałów lokalnej kuchni. Gospodarze serwują przyjezdnym regionalne przysmaki – sery, wędliny wła­snego wyrobu, gulasze z dziczyzny czy ory­ginalne zupy dyniowe.

Zimą do największych tutejszych atrakcji należą tradycyjne kuligi, zaś w trakcie ty­godnia Winobrania goście dojeżdżają z Zie­lonej Góry na Leśną Polanę specjalnymi winobusami.

„Pod Lubuskim Słońcem”

Winnica położona jest w malowniczej okolicy miejscowości Przełazy, w pobliżu znanego w województwie lubuskim jeziora Niesłysz. Otoczona jest szerokimi, lekko pofalowanymi polami i lasami. Jest to cicha i spokojna to okolica – sąsiedztwem winnicy jest jedynie kilkanaście domów. Goście winnicy mogą spróbować lokalnego wina, zapoznać się z całym procesem jego powstawania – od momentu zasadzenia krzewu winorośli na winnicy, aż do ekscytującej chwili rozlania go do kieliszków i degustacji.

Saint Vincent

Winnica zajmuje powierzchnię 6,5 ha. Uprawiane odmiany to: białe – Pinot Gris, Gewurztraminer, Muscat Ottonel, Riesling, czerwone – Pinot Noir, Regent, Rondo. Winnica jest prowadzona z uwzględnieniem reguł sztuki winiarskiej; duża rozstawa pozwala na bardzo dobre nasłonecznienie krzewów i ogranicza występowanie chorób.

Gospodarstwo rolne, w którego skład wchodzi winnica położone jest we wsi Borów Wielki, w gminie Nowe Miasteczko, w powiecie Nowa Sól, w województwie lubuskim. Gospodarstwo zajmuje się uprawą zbóż, malin, a od kilku lat prowadzi winnicę i winiarnię.

Weekendy odbywają się w godz. 12.00-18.00, uczestnictwo w degustacjach jest odpłatne.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here