Lubuskie Święto Chleba. 22 odsłona za nami

0
196
Lubuskie Święto Chleba po raz 22
zdj. LUW
W Bogdańcu odbyło się Lubuskie Święto Chleba. Wydarzenie zostało zorganizowane już po raz 22.
Niedzielne obchody Święta Chleba rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Bogdańcu. Następnie zgromadzeni goście przeszli korowodem na plac Zagrody Młyńskiej, gdzie obyło się ceremonialne otwarcie prowadzone m.in. przez Izbę Rzemieślniczą. Podczas obchodów odbył się jubileuszowy koncert Chóru JAGIENKI.
– To bardzo ważne wydarzenie. Cieszę się ogromnie, że jako przedstawiciel Rządu RP premier Beaty Szydło, mogę brać udział w tym wydarzeniu razem z państwem. To coś więcej niż tradycyjne dożynki. Lubuskie Święto Chleba to wydarzenie, podczas którego mówicie państwo o znaczeniu chleba i jego ogromnej wartości – podkreślał Wojewoda Władysław Dajczak
– Przypominacie młodym rodakom, jak ważny jest chleb. Przypominacie, że wtedy, kiedy upadła nam kromka chleba to podnosiliśmy ją z ziemi i całowaliśmy z szacunkiem. To jest właśnie to, co pokazuje, jak wielkie znaczenie od zawsze chleb miał w naszej polskiej tradycji. Cała Polska obrzędowość jest i była związana z chlebem – zarówno ta rodzinna jak i związana ze świętami – mówił Wojewoda Lubuski
W trakcie Lubuskiego Święta Chleba Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wręczył odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaką uhonorowana została Monika Wilk – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu. Swoją funkcję pełni od 2007 roku, to osoba pełna zaangażowania, kreatywna, społecznik. Inicjatorka, pomysłodawczyni i realizatorka wielu imprez i uroczystości kulturowych. Jest autorką publikacji regionalnych oraz bajek dla dzieci.
 

Historia Święta Chleba

Pomysł Święta Chleba zrodził się w latach dziewięćdziesiątych. Pomysłodawcą zorganizowania uroczystości był Pan Wojciech Sadowski etnograf, wówczas kierownik działu etnograficznego Muzeum Gorzowskiego, twórca Muzeum w Bogdańcu. Idea Święta Chleba nawiązuje do odbywających się w Bogdańcu w latach 1945-1950 jarmarków gminnych i powszechnego w tamtym okresie domowego wypieku chleba. Początkowo była to impreza typowo folklorystyczna. Od roku 1998 zmieniono charakter uroczystości na bardziej podniosły. Wprowadzono widowisko obrzędowe, które swą tematyką podkreśla symbolikę chleba w naszym życiu, ukazuje jak ważna jest tradycja w naszym życiu, kształci w młodym pokoleniu potrzebę więzi z tradycją i uczy, że od szacunku do chleba już tylko krok do szacunku do bliskich, domu rodzinnego i kraju. Od roku 2001 nadano uroczystości charakter wojewódzki.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here