Jak dbać o system CCTV, aby działał efektywnie i nie potrzebował częstych napraw ?

0
112

Systemy CCTV instalowane są w różnorodnych warunkach na zewnątrz oraz wewnątrz budynków. W celu zabezpieczenia ich przed narażeniem na uszkodzenia oraz zagwarantowanie im długoletniej sprawności, należy skupić się na czynnikach, jakie mogą mieć na nie negatywny wpływ w instalowanym środowisku. Urządzenia CCTV do ochrony obiektów muszą gwarantować pełną niezawodność, a także cechować się efektywnym działaniem w systemie pracy ciągłej. Z uwagi na konieczność nagrywania w trybie 24h należy szczególnie zadbać o ich wydajność. Dlatego warto wiedzieć, co należy robić, aby utrzymać system CCTV w wysokiej jakości, przez jak najdłuższy czas.

Ochrona przed spięciami

Przede wszystkim należy wyposażyć się w zabezpieczenie przed wyładowaniami atmosferycznymi – https://www.ctr.pl/produkty/zabezpieczenia-przepieciowe/index.html, które powodują częste zakłócenia w działaniu sprzętu. Przyczyniają się do wywoływania szkód związanych ze stratami materialnymi oraz zmniejszają skuteczność pracy sprzętu, z uwagi na negatywny wpływ na jego funkcjonalność. Zagrożenie przepięcia systemu może pojawić się na wielu płaszczyznach, w tym zarówno w centrum nadzoru wizyjnego, jak i w podzespołach znajdujących się na zewnątrz budynków. Kamery umieszczone w tych drugich miejscach są oczywiście nastawione na bezpośrednie oddziaływanie piorunów. Tym samym, urządzenie może ulec zniszczeniu, ale piorun może jednocześnie przeniknąć także w głąb systemu poprzez linie zasilające oraz sygnałowe, narażając klienta na jeszcze poważniejsze straty. Zniszczenie pojedynczej kamery może nie wywołać dużych strat, ale już sprzętu centralnego jest w stanie spowodować utratę danych oraz całkowicie przerwać działania wszystkich elementów. Dlatego wszystkie podzespoły systemu na zewnątrz budynków należy umieścić w strefie ochronnej instalacji odgromowej, która jest zgodna z normami PN-EN 62305.

Istotnym elementem ochrony systemu CCTV jest zabezpieczenie zasilających linii zewnętrznych, ponieważ płynące z nich przepięcia zagrażają wszystkim podzespołom, którym niezbędne jest zasilanie. Z kolei przepięcia indukowane, zagrażają nie tylko kamerom podpiętym na zewnątrz obiektu, ale i wewnątrz. Często wykonawcy systemów CCTV sami zwiększają takie zagrożenia poprzez złe rozstawienie punktów kamerowych oraz niewłaściwe poprowadzenie tras kabli. Przykładem takiego błędu jest nie zwracanie uwagi na zachowanie odstępów izolacyjnych, jakie powinny występować pomiędzy kamerami a zwodami, poprzez zachowanie odpowiednich odległości od przewodów LPS.

Konserwacja i regularne przeglądy

Warto zauważyć, że dbanie o system nie opiera się jedynie na kontroli zniszczeń zewnętrznych, ale również sprawdzanie ostrości, jakości zasilania, oświetlaczy do kamer i zakresu ich pola widzenia. Aby system działał sprawnie należy poddawać go regularnej konserwacji, a także czyścić elementy optyczne oraz obudowę. Należy zapewnić sprzętom CCTV kontrolę oraz okresowe przeglądy przez specjalistów, aby zyskać pewność, że nie posiada usterek, które mogą zakłócić jego wydajną pracę. Dobry stan techniczny przekłada się na długi okres pracy, co w konsekwencji może zmniejszyć straty, jeśli wystąpi sytuacja jego całkowitego zawieszenia. Zmniejszamy w ten sposób jego podatność na awarie oraz częstą potrzebę napraw.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here