Dzień Nutelli w przedszkolach w Zielonej Górze? Radny pyta, w ilu go obchodzono?

3
1060
Designed by Freepik

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że kształtowanie nawyków żywieniowych u dzieci to bardzo ważna kwestia. Tym bardziej placówki przedszkolne, czy szkolne powinny o to dbać. Radny Robert Górski zwraca uwagę magistratu na obchodzenia „dnia Nutelli” w zielonogórskim przedszkolu. Pyta także, w ilu placówkach w mieście taki dzień był obchodzony.
Zdrowe nawyki a „dzień Nutelli”

O zdrowych nawykach żywieniowych słyszymy niemal codziennie. Wydawać by się mogło, że dbanie o to, to dla przedszkoli, czy szkół sprawa oczywista. Jednak jak ma się do tego obchodzenie  „dnia Nutelli” i promowanie jedzenia słodkiego kremu, w którym ogromny odsetek stanowi cukier i olej palmowy? Uwagę na to zwraca radny i lekarz zielonogórskiego pogotowia R. Górski.
Z pytaniem o to, w ilu przedszkolach w Zielonej Górze obchodzono „dzień Nutelli” zwrócił się radny i lekarz Robert Górski. Dołączył także do pytania zdjęcia z zielonogórskiego przedszkola, w którym taki dzień obchodzony. – W ilu przedszkolach podległym Państwa wydziałowi obchodzono „dzień Nutelli” w 2021? Czy producent kremu Nutella płaci za jego reklamę? Jeżeli tak, to jaka to kwota? – pyta radny.

Olej palmowy i cukier
Radny dopytuje także o to, czy dyrektorzy przedszkoli zdają sobie sprawę, że krem Nutella zawiera przetworzony termicznie olej palmowy. – Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ostrzega, że olej palmowy ma działania rakotwórcze. Olej palmowy jest przetwarzany w wysokich – nawet do 200 stopni Celsjusza – temperaturach. Ten proces pozwala na zneutralizowanie naturalnego zapachu oleju palmowego i jego brunatnej barwy. Przy przemianie powstają jednak szkodliwe tłuszcze trans, które mogą powodować otyłość, cukrzycę typu II, choroby serca i przyczynić się do rozwoju nowotworów – wyjaśnia radny i lekarz. Wskazuje także, że 100 gram kremu to aż 56 gram cukru. – Jak taka proporcja ma się do zbilansowanej diety stosowanej ponoć w przedszkolach i promocji zdrowego stylu życia – pyta. Pytanie do urzędu miasta wpłynęło 8 lutego. Jak zostanie opublikowana odpowiedź magistratu, to poinformujemy.

 

 

 

PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

  1. I tu mnie ( i pewnie wielu innych) Pan Robert Górski ZAIMPONOWAŁ. Nie rozumiem jak ludzie mogą truć własne dzieci tym szajsem. Brawo, brawo !

  2. Mnie ten pan już niczym nie zaimponuje. Po tym, jak zachowywał się w stosunku do pana, którego znajoma zmarła w DPS (afera w Domu Kombatanta – można sprawdzić, są nagrania z sesji rady miasta), wszelki szacunek dla niego uleciał gdzieś daleko.
    Nutella – od czasu do czasu nie zaszkodzi

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here