.Nowoczesna chce związków partnerskich. “Każdy ma szansę na szczęście”

0
369
Designed by Freepik

Dziś (05.03) w Zielonej Górze miała miejsce konferencja koła Nowoczesnej dotycząca związków partnerskich. Temat ten wciąż uchodzi w Polsce za kontrowersyjny. Nasz kraj należy do wschodniej ściany Europy, która wciąż ogranicza legalizację związków, do małżeństwa kobiety i mężczyzny. W większości krajów europejskich związki partnerskie już funkcjonują prawnie.

Związki dla wszystkich

Związki partnerskie kojarzą się często z legalizacją związków par homoseksualnych. Ta grupa od dawna domaga się równości dla par, jednak Nowoczesna przypomina, że związki partnerskie są dla wszystkich. – Niezależnie od tego, jakiego koloru skóry, poglądów politycznych, wyznania, orientacji i płci jesteśmy. Każdy obywatel Polski ma szansę na szczęście – powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej Ilona Justkowiak, członkini koła miejskiego .N w Nowej Soli. – Rolą państwa nie jest narzucanie sposobu życia, czy myślenia dorosłym obywatelom – dodał Andrzej Żywień – wiceprzewodniczący koła miejskiego .N, Członek Rady Krajowej. Ustawa o związkach partnerskich ma dać parom możliwość wyboru, ale nie jest nakazem dla tych, którzy nie chcą zawrzeć związku partnerskiego. Prace nad ustawą trwają od stycznia 2016 roku, wstępny projekt ustawy przygotowała poseł Monika Rosa.

Polacy za związkami partnerskimi?

Z wyników opublikowanych przez Oko.Press w czerwcu 2017 roku, za przyznaniem prawa legalizacji związków osobom homoseksualnym było 52% społeczeństwa, z kolei 43% to głosy przeciwne. I chociaż, jak pisaliśmy, związki partnerskie dotyczą wszystkich obywateli, to bez wątpienia społeczeństwu LGBT na związkach tych zależy najbardziej

Co dają związki partnerskie?

Jak powiedziała Ilona Justkowiak, głównym celem tej ustawy jest przestrzeganie konstytucji, czyli równości praw wszystkich obywateli. – Państwu powinno zależeć na tym, aby jego obywatele byli szczęśliwi. Każdy ma prawo decydować o swoim życiu – skomentowała I. Justkowiak. Członkowie koła Nowoczesnej podkreślają, że wprowadzenie ustawy wiąże się ze zmianami na wielu obszarach, m.in.: w prawie rodzinnym, dodatku do prawa podatkowego, zmiany dotkną także praw własności i nieruchomości. Przypominamy jednak, że to dopiero projekt, który został przekazany do konsultacji społecznych, bo przeanalizowaniu wyników, projekt zostanie przekazany do dalszych prac. Dokument zakłada m.in. prawo do dziedziczenia, wspólnoty majątkowej, prawo do decyzji o pochówku. Ponadto związki partnerskie dają możliwość przyjęcia nazwiska partnera.

Projekt ustawy możecie przeczytać na stronie .Nowoczesnej.

Środowiska LGBT będą miały lepiej?

Nowoczesna nie ukrywa, że ustawa o związkach partnerskich mogłaby podnieść komfort życia osób homoseksualnych. W Zielonej Górze sytuacja środowiska LGBT nie jest korzystna. Nie funkcjonują założone niegdyś organizacje wspierające osoby LGBT, takie jak Kampania Przeciwko Homofobii, czy Lambda. Organizacje działały dawniej, ale Zielona Góra nie okazała się miejscem przyjaznym osobom homoseksualnym. – Większość osób po prostu powyjeżdżała albo do dużych miast, gdzie jest większa możliwość swobody albo całkowicie za granice – powiedział w rozmowie z nami Remigiusz Grześkiewicz, założyciel zielonogórskiej KPH, która od lat już nie funkcjonuje. Słowa prezesa organizacji potwierdza Ilona Justkowiak. – Wiele osób LGBT opuszcza granice województwa i wybiera albo większe miasta albo inne kraje.

Czy to się zmieni? Czas pokaże. Związki partnerskie to możliwość legalizacji związków dla wszystkich, ale Nowoczesna podkreśla – To dobrowolna decyzja, nikt nikomu niczego nie narzuca. Polacy mają prawo decydować.

A zatem, jak zdecydujecie?

 

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here