ZUS zapłaci za zasiłek opiekuńczy do 14 czerwca

2
879
fot. ZielonaNews.pl

– Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 14 czerwca, nawet jeśli placówka do której uczęszcza dziecko jest już otwarta – poinformowała Agata Muchowska, rzecznik prasowy lubuskiego ZUS.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 czerwca

Na podstawie przepisów dodatkowy zasiłek opiekuńczy nadal będzie przysługiwał rodzicom dzieci w wieku do 8 roku życia oraz opiekunom dzieci do 16 lat (z orzeczeniem o niepełnosprawności), do 18 lat (z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności) oraz rodzicom dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Nie ma obowiązku posłania dziecka do przedszkola, czy szkoły
-Otwarcie placówek nie jest obowiązkowe, decyduje o tym organ założycielski po konsultacji z powiatowymi służbami sanitarnymi oraz rodzicami. Nawet jeżeli władze samorządowe zdecydują o otwarciu placówek, rodzice mają wybór czy posłać do nich dziecko czy nie. Jeśli tego nie zrobią, dalej mogą pobierać dodatkowe świadczenie opiekuńcze – informuje A. Muchowska.
Wszelkie informacje dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego są dostępne na stronie internetowej zus.pl.

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

  1. artykuł wprowadza w bład, jest nierzetelny
    w projekcie ustawy 3.0 zostaje zmieniony główny zapis o dodatkowym zasiłku, przestaje on przysługiwać każdemu dziecku do lat 8, a należny jest tylko dzieciom z niepełnosprawnością. Przeczytajcie art 46.pkt 1 tarczy 3.0! Nikt o tym nie mówi,a wiele rodzin zostanie na lodzie! Ustawa , która leży u prezydenta do podpisu ma art. 46 strona 36,że włąśnie to zmienia. A w tekście jednolitym ustawy z dnia 02 marca 2020 o tarczy art 4 strony 2-3 http://prawo.sejm.gov.pl/…/WDU2020000…/U/D20200374Lj.pdf ZUS wprowadza wszystkich w błąd, rozporządzenie tak, oczywiście, tylko ono również odnosi się do dokumentu nr 695(tarcza3.0), czyli już po zmianach-więc od 25.05. Zzasiłek dostaną rodzice dzieci niepełnosprwnych, o tym też informuje na swojej stronie RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH Z 05.05 OGRANICZENIE PRAWA DO DODATKOWEGO ZASIŁKU OPIEKUŃCZEGO . Ustawa jest najważniejszym dokumentem obowiązującym, a informacje zus na fb, twitter, stronie internetowej czy wywadzie,INFORMACJA NA STRONIE GOV.PL, nie są prawomocne.To puste obietnice,a rzeczywistość prawna jest okrutna, ktoś czegoś niedopatrzył, albo zrobił to celowo, przez co jeśli Duda podpisze, wiele rodzin bedzie bez środków jeśli ich rodzice zostaną w domu.

  2. Też to widziałem. Jedyna nadzieja, że jeszcze do niedzieli coś zmienią w projekcie.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here