ZUS wyjaśnia co z zasiłkiem opiekuńczym w razie zamknięcia placówki oświatowej

0
11546
fot. ZielonaNews.pl

Z powodu zagrożenia COVID-19, ZUS informuje jakie uprawnienia przysługują w wypadku kwarantanny, izolacji bądź zamknięcia placówki do której uczęszcza dziecko.

Opieka nad dzieckiemJeśli zachodzi konieczność sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny i lekarz wystawił takie zaświadczenie, to przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego. O tym wie większość rodziców, którzy w przypadku choroby opiekowali się swoimi pociechami. Podobnie w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia placówki oświatowej rodzicom należy się wynagrodzenie na podobnych zasadach.

Opieka nad dzieckiem gdy placówka jest zamkniętaRodzic ma do niego prawo również wtedy, gdy powiatowy inspektor sanitarny wydał decyzję o konieczności kwarantanny dziecka oraz gdy doszło do nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko do 8 roku życia – wyjaśnia A. Muchowska. Tzw. specustawa przewiduje, że w tej sytuacji rodzicom będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można go pobierać maksymalnie przez 14 dni, na takich samych zasadach jak zasiłek opiekuńczy. Co ważne, nie wlicza się go do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Zasiłek z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem– Gdy istnieje podejrzenie o zakażeniu, chorobie zakaźnej bądź styczność z czynnikiem chorobotwórczym państwowy inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji. Jest to podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby. Dotyczy to wynagrodzenia chorobowego, które wypłaca pracodawca oraz zasiłku chorobowego, wypłacanego przez ZUS. Taki dokument może być dostarczony do pracodawcy bądź ZUS po okresie kwarantanny lub izolacji – wyjaśnia Agata Muchowska, regionalny rzecznik ZUS.

Lekarz może wystawić zwolnienieTe same świadczenia będą przysługiwały, gdy decyzje o kwarantannie oraz niezbędnych badaniach podejmie lekarz. – Dokument państwowego inspektora sanitarnego można w tym wypadku otrzymać później. Gdy lekarz uzna, że w trakcie izolacji bądź hospitalizacji ze względu na stan zdrowia potrzebne jest orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy, to może wystawić zwolnienie lekarskie – wyjaśnia A. Muchowska.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here