ZUS ostrzega: Chcesz iść na emeryturę w czerwcu? Uważaj, możesz stracić!

1
416
fot. ZielonaNews.pl

ZUS ostrzega, żeby na emeryturę nie iść w czerwcu. Dlaczego? – Warto pamiętać, że wysokość naszej emerytury zależy od tego, kiedy na nią przejdziemy. Osoby, które zdecydują się na ten krok w czerwcu mogą spodziewać się niższego świadczenia. Wszystko przez waloryzację – informuje Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego.

Emerytura, tylko kiedy?

Upragniona emerytura zbliża się wielkimi krokami. Warto jednak pamiętać, że od tego kiedy zdecydujemy się na nią przejść będzie zależała jej wysokość. Czasami warto poczekać miesiąc lub dwa aby później cieszyć się z wyższego świadczenia. Najbardziej niekorzystnym miesiącem dla przyszłych emerytów jest czerwiec. Wszystko z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego.

Są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. – Waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które są zapisane na naszym koncie na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Ta metoda jednak nie uwzględnia waloryzacji składek zewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia. Waloryzacja roczna uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie nawet kilkanaście procent niższe niż gdyby zrobili to w innym miesiącu – informuje A. Muchowska.
Przykładowo, idąc na emeryturę między styczniem a czerwcem składki będą zwaloryzowane podwójnie – rocznie (z uwzględnieniem wskaźnika waloryzacji za poprzedni okres) oraz kwartalnie, podobnie będzie jeśli złożymy wniosek między lipcem a grudniem, w tym wypadku także waloryzacja będzie podwójna.

Warto wspomnieć, ze waloryzacje kwartalne nie są takie same. Zazwyczaj najwyższa jest w I kwartale (marzec), wynika to ze wzrostu przypisu składek w stosunku do czwartego kwartału poprzedniego roku. Osoby które mają wątpliwości i pytania dotyczące emerytury mogą skorzystać z porady doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here