ZUS odpowiada, czy wypłaty “trzynastek” będą zgodnie z planem?

0
909
fot. ZielonaNews.pl

W przyszłym miesiącu ruszą wypłaty tzw. trzynastek, czyli dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów. ZUS i Poczta Polska zapewniają, że pieniądze dotrą do uprawnionych na czas.
Ponad 9 mln osób dostanie pieniądze

– Trzynastki trafią do ponad 9 mln osób. Otrzymają je Ci, którzy na 31 marca będą mieli ustalone prawo do emerytury lub renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej). Dotyczy to także rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Pieniądze nie będą natomiast przysługiwać tym, którzy na ten dzień będą mieli zawieszone świadczenie, np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków – wyjaśnia Agata Muchowska, rzeczniczka lubuskiego ZUS.

Nie trzeba składać wniosków
Świadczenie wypłacane jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnych wniosków. Kwota trzynastki dla każdego jest taka sama i wynosi 1200 zł brutto, po potrąceniu zaliczki na podatek będzie to ok. 980 zł „na rękę”. – Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją po równo na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto – wyjaśnia A. Muchowska.

Co z ludźmi na kwarantannie?
Rzecznik prasowy Poczty Polskiej Justyna Siwek zapewnia, że pocztowcy doręczą wszystkie emerytury na czas. – „Poczta Polska wprowadza szczególne procedury w przypadku wypłat rent i emerytur dla osób objętych kwarantanną. Emerytury są komisyjnie przygotowane do wypłaty w placówce pocztowej i wkładane do tzw. bezpiecznych kopert, które następnie są doręczane pod wskazany adres przy zastosowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa” – podkreśla.

Wypłata trzynastki nastąpi razem z przysługującym świadczeniem, czyli emeryturą lub rentą. O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają bowiem zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe, gdyż będą mieć specjalny identyfikator.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here