ZUS: Nie idź na emeryturę w czerwcu!

0
681
fot. ZielonaNews.pl

– Zamierzasz przejść na emeryturę? Nie rób tego w czerwcu – przestrzega ZUS. Dlaczego?
Jak się okazuje wysokość naszej emerytury zależy nie tylko od tego jak długo pracowaliśmy i ile zarabialiśmy ale także od tego, kiedy na nią przejdziemy.

Czytaj dalej za reklamą —>Wysokość emerytury zależny od miesiąca, w którym na nią przejdziemy

Czytaj dalej za reklamą —>Ci, którzy zdecydują się na ten krok w czerwcu mogą spodziewać się niższego świadczenia. Wszystko przez waloryzację. Upragniona emerytura zbliża się wielkimi krokami. Warto jednak pamiętać, że od tego kiedy zdecydujemy się na nią przejść będzie zależała jej wysokość. Czasami lepiej poczekać miesiąc lub dwa aby później cieszyć się z wyższego świadczenia. Najbardziej niekorzystnym miesiącem dla przyszłych emerytów jest czerwiec. Wszystko z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego – informuje Agata Muchowska, rzecznik regionalny ZUS.

Wysokość emerytury zależna od waloryzacji

Są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które są zapisane na naszym koncie na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Ta metoda jednak nie uwzględnia waloryzacji składek zewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia. Waloryzacja roczna uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. – Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie nawet kilkanaście procent niższe niż gdyby zrobili to w innym miesiącu – wyjaśnia A. Muchowska.

Czytaj dalej za reklamą —>Masz wątpliwości? Przyjdź do ZUS

Kiedy zatem najkorzystniej przejść na emeryturę? – Przykładowo, idąc na emeryturę między styczniem a czerwcem składki będą zwaloryzowane podwójnie – rocznie (z uwzględnieniem wskaźnika waloryzacji za poprzedni okres) oraz kwartalnie, podobnie będzie jeśli złożymy wniosek między lipcem a grudniem, w tym wypadku także waloryzacja będzie podwójna. Warto wspomnieć, ze waloryzacje kwartalne nie są takie same. Zazwyczaj najwyższa jest w I kwartale (marzec), wynika to ze wzrostu przypisu składek w stosunku do czwartego kwartału poprzedniego roku – tłumaczy rzeczniczka ZUS. Osoby które mają wątpliwości i pytania dotyczące emerytury mogą skorzystać z porady doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here