ZUS: dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 grudnia

0
755
fot. ZielonaNews.pl

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 24 grudnia – poinformował zielonogórski ZUS. Przysługuje on m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko oraz gdy te placówki nie są w stanie zapewnić opieki z powodu ograniczonego funkcjonowania przez COVID-19. Przypomnijmy, że od 9 listopada wszyscy uczniowie uczestniczą w zajęciach zdalnie. 

ZUS: dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest nie tylko na opiekę nad dziećmi do 8 roku życia. Świadczenie przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, w przypadku orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat, jeśli mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych którzy nie mogą wykonywać pracy bo muszą zapewnić opiekę nad taką osobą w przypadku zamknięcia placówki, do której uczęszcza podopieczny. W tym przypadku chodzi o szkoły, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub inne placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze – informuje Agata Muchowska, rzeczniczka lubuskiego ZUS. 

Zasiłek przysługuje także wtedy, gdy z powodu COVID dzieckiem nie może zaopiekować się niania

Dodatkowy zasiłek przysługuje także wtedy, gdy z powodu COVID dzieckiem nie może zaopiekować się niania, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub opiekun dzienny. – Wniosek, będący jednocześnie oświadczeniem o sprawowaniu opieki, należy złożyć u swojego płatnika składek czyli na przykład pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny go natomiast złożyć w ZUS, można to zrobić elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych – informuje A. Muchowska. 

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni „opiekuńczego” przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. Należy jednak pamiętać, że świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłku nie otrzymają również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here