Złodzieje katalizatorów schwytani (WIDEO)

0
333
fot. Lubuska Policja
Zielonogórscy policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zatrzymali w miniony weekend trzech mężczyzn, którzy odjechali z parkingu po usiłowaniu kradzieży katalizatora. – W toku prowadzonego postępowania śledczy ustalili, że mężczyźni byli już notowani za podobne przestępstwa. Grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności – informuje zielonogórska policja.

Dokuczliwy proceder

Kradzieże katalizatorów z pojazdów to od kilku miesięcy wyjątkowo dokuczliwy przestępczy proceder. – W ciągu jednej nocy przestępcy potrafią zdemontować katalizatory z kilku lub nawet kilkunastu pojazdów. Najczęściej giną urządzenia z samochodów dostawczych, gdzie jeden katalizator jest wart od kilku do nawet 10 tys. zł. Pomimo tego, że przestępcy działają najczęściej w nocy, w miejscach odosobnionych, a kradzież zajmuje im kilka minut, zielonogórscy policjanci mają na swoim koncie sukcesy w zatrzymywaniu przestępców na gorącym uczynku i odzyskiwaniu skradzionego mienia – informuje policja.

Zatrzymano trzech mężczyzn

Podobnie było w miniony weekend, kiedy w nocy z niedzieli na poniedziałek (11 na 12 kwietnia) policyjny patrol zatrzymał trzech mężczyzn, którzy właśnie odjechali z parkingu gdzie usiłowali ukraść katalizator. – Patrol znalazł się na miejscu zaraz po tym kiedy na telefon alarmowy zadzwonił jeden z mieszkańców osiedla, który zobaczył trzech mężczyzn podejrzanie zachowujących się na parkingu. Dzięki sprawnemu działaniu dyżurnego, który na ekranach monitoringu śledził zachowanie mężczyzn i informował patrol jakim pojazdem odjechali – policjanci zatrzymali ich w samochodzie Audi kilka ulic dalej. W zatrzymanym pojeździe znajdowało się trzech mieszkańców powiatu lubińskiego – informuje policja.

W samochodzie mieli noże, maczetę i pistolet śrutowy

Bardzo zaskoczeni zatrzymaniem przez patrol nie potrafili ukryć zdenerwowania. Na siedzeniu i podłodze samochodu znajdowały się narzędzia, które mogą służyć do kradzieży z włamaniem do pojazdów oraz kradzieży katalizatorów. – W samochodzie policjanci ujawnili także noże, maczetę oraz pistolet śrutowy. Mężczyźni trafili do policyjnego aresztu.
Wszyscy trzej zatrzymani usłyszeli zarzuty usiłowania kradzieży, 41-letni kierowca dodatkowo zarzut niestosowania się do zakazu sądu – informuje policja.
Za usiłowanie kradzieży oraz za złamanie sądowego zakazu kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. Podejrzani przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze zastosował wobec wszystkich mężczyzn dozór policyjny.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here