Zielonogórzanie oszukani za pomocą wyłudzonych kodów płatności

1
3420
fot. ZielonaNews.pl

Zielonogórscy policjanci ostrzegają przed nowym rodzajem oszustwa przy płatnościach przez telefon komórkowy. – W ostatnim tygodniu kolejne osoby powiadomiły o kilku przypadkach kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności. Oszuści podszywają się pod znajomych na portalach społecznościowych i piszą pilną prośbę o pożyczkę – informuje Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.

Dali kod do płatnościPo raz kolejny policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zostali w ostatnich dniach powiadomieni o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. Oszustwo polega na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon i w ten sposób okradzenia konta osoby oszukanej. Proceder robi się coraz bardziej popularny i odbywa się w całym kraju. – Przypominamy, nigdy nie przekazujemy danych do naszego konta obcym osobom – apeluje M. Barska.

Podszywają się pod znajomegoJak działa ta metoda? Oszuści podszywają się pod osobę znajomą, którą mamy w swoich kontaktach w komunikatorze. Wysyłają nam wiadomość, że przydarzyła im się trudna sytuacja np. zgubiony portfel, skradziona torebka, brak pieniędzy na powrót do domu, itp. Znajomy obiecuje, że odda pieniądze jeszcze tego samego dnia albo następnego. – Pożyczka jest „prosta”, a oszust nie prosi nigdy o dużą sumę. Musimy tylko zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. To zajmuje kilka minut, a ten kod wystarczy żeby oszust natychmiast wypłacił pieniądze z bankomatu – wyjaśnia M. Barska. I przestrzega by nie działać pochopnie, kiedy ktoś prosi nas o pożyczkę. – Trzeba sprawdzić czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy i NAJLEPIEJ DO TEJ OSOBY ZADZWONIĆ – wyjaśnia M. Barska.Zasady ostrożności są zawsze takie same jeżeli ktoś nas prosi o pieniądze:

  • NIGDY NIE PRZEKAZUJEMY PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM;
  • NIGDY NIE PRZESYŁAMY PIENIĘDZY NA PODANE PRZEZ OBCE OSOBY NUMERY KONT;
  • NIGDY NIE PODAJEMY NIKOMU DANYCH DO LOGOWANIA NA NASZE KONTA BANKOWE;
  • NIGDY NIE PRZEKAZUJEMY OBCYM OSOBOM KODÓW DO PŁATNOŚCI MOBILNYCH.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Na stronie pojawiła się reklama leku na hemoroidy. Google twierdzi,że reklama jest zgodna z moimi zainteresowaniami.
    Jakby byla zgodna, to by się pojawiały same gołe baby.
    Czekam na smsa od bylego prezydenta Kwaśniewskiego : 20 zeta na bułki.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here