Zielonogórska policja apeluje do mieszkańców miasta. Nie wpuszczajcie obcych do mieszkań!

0
2027
Pedofil w Zielonej Górze zaatakował dziewczynkę

Zielonogórska Komenda Miejska Policji wielokrotnie apeluje o zachowanie ostrożności, kiedy do drzwi naszych mieszkań pukają obce osoby. Niestety, w poniedziałek (12.02) doszło do kolejnego przestępstwa z udziałem domokrążców. Policja poszukuje oszustek.

Okradły na kilkanaście tysięcy złotych

Oszuści wymyślają różne sposoby, żeby osiągnąć swój cel. Tym razem dwie kobiety zapukały do mieszkania starszej kobiety i podały się za handlarki ubraniami. 83-latka wpuściła nieznajome do środka i podczas, gdy jedna z kobiet odwróciła uwagę starszej zielonogórzanki pokazując jej ubrania, druga oszustka dokonała kradzieży. – Po opuszczeniu mieszkania przez kobiety pokrzywdzona zorientowała się, że z mieszkania zginęła kasetka metalowa z zawartością złotej biżuterii i pieniędzy w kwocie ponad 5000 zł. Pokrzywdzona wyceniła łączne straty na co najmniej kilkanaście tysięcy złotych – informuje Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze. Nie jest to niestety odosobniony przypadek. Oszuści bardzo często na swoje ofiary wybierają osoby starsze, ponieważ złodziejom łatwiej jest je zmanipulować.

 

Nie daj się okraść!

Policja prosi mieszkańców o zachowanie ostrożności, kiedy do naszych drzwi pukają nieznajome osoby. – Osoby starsze, samotne, emerytów łatwiej jest przekonać żeby wpuścili do mieszkania np. pracowników administracji osiedla, hydraulika czy osobę, która chce sprzedać doskonałej jakości towar w promocyjnej, niskiej cenie. Ponadto przestępcy bardzo często bazują na niewiedzy np. dotyczącej przepisów unijnych i próbują to wykorzystać wmawiając, że dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej w mieszkaniu zostanie wykonany remont instalacji wodociągowej czy gazowej, a senior może otrzymać dodatkowe pieniądze do emerytury lub renty. Często też przychodzą do mieszkań pod pretekstem usunięcia awarii – donosi KMP i jak dodaje, są to niestety tylko preteksty, żeby dostać się do mieszkania swoich ofiar. Po wejściu do mieszkania złodzieje próbują odwrócić naszą uwagę, żeby niepostrzeżenie dotrzeć do wartościowych przedmiotów.

PAMIĘTAJMY!

1. Nie wpuszczajmy do domu obcej osoby bez dokładnego sprawdzenia powodu jej wizyty i jej dokumentów. Prosimy o podanie nazwiska i telefonujemy pod numer telefonu instytucji z której rzekoma osoba do nas przyszła. W tym czasie obca osoba czeka za drzwiami – nie musimy czuć się winni, że nie wpuszczamy kogoś nieznanego do naszego mieszkania. Właściwy numer telefonu bierzemy z książki telefonicznej lub informacji – nie prosimy tej osoby – bo może nam podać numer do „wspólnika”, który przedstawi się jak trzeba i oczywiście „potwierdzi” tożsamość oraz cel wizyty sprawdzanej osoby.

2. Bez wcześniejszego umówienia żadna medyczna wizyta nie może odbyć się w domu pacjenta.
Ośrodki zdrowia nie szukają sobie dodatkowych pacjentów w ich prywatnych domach, nie możemy wierzyć w takie „historie” opowiadane przez złodziei czy oszustów.

3. Nie pozwalajmy sobie na to, żeby obca osoba zajmowała naszą uwagę nawet najbardziej ciekawymi sprawami i izolowała nas w jednej części mieszkania. Nie pozwalajmy obcym swobodnie chodzić po naszym domu.
Złodzieje i oszuści są z reguły dobrze przygotowani do rozmów i znają dobrze ludzką psychikę, wiedzą jak manipulować swoimi ofiarami, a także znają „bezpieczne miejsca”, w których zwykle przechowujemy pieniądze

4. Nie przechowujmy w domu dużych kwot pieniędzy w gotówce i drogocennej biżuterii.
Najlepszym miejscem na nasze oszczędności jest konto bankowe, a na drogocenne przedmioty skrytka bankowa

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here