Zielonogórscy policjanci będą egzekwować noszenie maseczek

1
765
Woman photo created by freepik - www.freepik.com

Prosimy wszystkich mieszkańców o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa czyli noszenie maseczek w miejscach publicznych i placówkach handlowych, a także o zapoznanie się z aktualnie obowiązującymi przepisami. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców, policjanci będą egzekwować przestrzeganie przepisów prawa związanych z zakrywaniem ust i nosa – apeluje zielonogórska policja.
Zgłoszenia o braku noszenia maseczek

Zielonogórscy policjanci odbierają codziennie zgłoszenia zarówno od osób prywatnych jaki od instytucji i z informacją, że są osoby, które nie przestrzegają obowiązujących przepisów i nie stosują się do obowiązku noszenia maseczek czy zasłaniania nosa i ust. – Dzieje się tak najczęściej w sklepach spożywczych, marketach, autobusach komunikacji miejskiej, na dworcach czy innych miejscach użyteczności publicznej, gdzie nie da się zachować odpowiedniego dystansu społecznego i dlatego zasłanianie nosa i ust jest obowiązkiem – informuje policja. W myśl przepisów, zasłanianie twarzy we wszystkich tych miejscach jest obowiązkowe

Zdyscyplinowane zachowanie
Policja przypomina, że by nie było wzrostu zakażeń konieczne jest zdyscyplinowane zachowanie.

Zwróćmy również uwagę na to, że w  dobie eskalacji pandemii, przestrzeganie reżimu sanitarnego i wprowadzanych obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek ale przede wszystkim odpowiedzialność względem  innych osób.  Pamiętajmy o częstej dezynfekcji rąk, zachowywaniu dystansu społecznego oraz zasłanianiu nosa i ust w miejscach publicznych takich jak sklepy, galerie handlowe autobusy itp. – wyjaśnia policja.  Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą nosić masek ochronnych lub w inny sposób zasłaniać nosa i ust, w przypadku kontroli muszą okazać policjantom specjalne zaświadczenie.

Kara za brak maseczki
Pamiętajmy, za brak maski czy nie zasłanianie nosa i ust można otrzymać mandat karny do 500 złotych, natomiast pracownicy inspekcji sanitarnej mogą za to nałożyć wysoką karę administracyjną za wykroczenia popełnianie w związku z epidemią koronawirusa. – Policjanci wspólnie z pracownikami sanepidu prowadzą regularne kontrole przedsiębiorców i klientów. Niestety ostatnie kontrole pokazały, że wiele osób lekceważy obowiązujące przepisy – wyjaśnia policja. I apeluje: Bądźmy odpowiedzialni za siebie i za innych. Zasłaniajmy usta i nos, żeby nie narażać zarówno siebie jak i osób w naszym otoczeniu.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here