Zielono w mieście. Zielone przystanki, zielone ekrany akustyczne, bluszcz na ścianach

0
1430
fot. projekt na FB

W Budżecie obywatelskim pojawiły się „zielone zadania”. Dotyczą przystanków autobusowych, ekranów akustycznych, a nawet ścian. O co chodzi?

 Zielono na przystankach

W ramach proponowanej inwestycji miasto miałoby posadzić rośliny przy i na przystankach autobusowych MZK np. w gruncie, w skrzyniach, na dachach, ocieniające pnącza na stelażach. Projekt każdego przystanku ma być ustalony indywidualnie z mieszkańcami i użytkownikami przystanków. Dzięki temu takie miejsca byłby bardziej przyjazne i komfortowe. Przystanki obsadzone zielenią, porośnięte pnączami (zacienienie), z ewentualnym dostępem do wody (mikro fontanny, mikro kaskady, mikro wodospady jako poidła dla ptaków, psów i poprawa mikroklimatu lub kranik z wodą także do ochłody ludzi) z pewnością umiliłyby czas w oczekiwaniu na przyjazd autobusu. Projektodawcy proponują, żeby takie zielone przestanki pojawiały się przy Wojska Polskiego – Elżbietanki, Bohaterów Westerplatte – Centrum, Konstytucji 3 Maja, Aleja Zjednoczenia – przy Castoramie. Żeby udało się zrealizować ten pomysł wystarczy zagłosować w budżecie obywatelskim (głosowanie rusza 11 czerwca) na zadanie okręgowe nr 5.9.

Zielone ściany, mury płoty

Kolejnym zielonym pomysłem jest obsadzenie ścian, murów, płotów i innych pionowych powierzchni pnączami. Celem projektu jest rozbudowa zieleni w mieście, poprawa wyglądu miejskiej przestrzeni, zakrycie nieefektownych powierzchni. – Bluszcze doskonale oczyszczają powietrze i poprawiają mikroklimat w mieście, chronią budynki przed nagrzewaniem i wychładzaniem, izolują ściany zmniejszając niszczące działanie warunków zewnętrznych – przekonują projektodawcy. Szacowany koszt: do 200 tys. zł. – Za tą kwotę można posadzić około 10.000 sadzonek pnączy – tłumaczą pomysłodawcy. Dzięki temu możliwe byłoby dostosowanie do obsadzenia nawierzchni śliskich (plastikowych, szklanych) w ramach tych kosztów (poprzez pokrycie stelażem, siatką dla pnączy). Jeśli chciałbyś, żeby w mieście zazieleniło się w ten sposób wystarczy zagłosować na zadanie ogólnomiejskie nr 15.

Zielone ekrany akustyczne

Innym pomysłem na zazielenienie miasta miałyby być zielone ekrany akustyczne.  W pierwszej kolejności przy drodze przez Park Piastowski – ulica ks. Michalskiego. Projekt będzie wymagał wykonania rodzaju nakładek-drabinek na obecne przezroczyste i gładkie ekrany i nasadzenie pnącz oraz wykucia w betonie pasa ziemi dla roślinności. –  Pnącza na ekranach akustycznych mają znaczący wpływ na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Ponadto rośliny pnące na ekranach spełniają funkcję izolacyjną od hałasu i spalin. Obecnie ekrany są przeszkodą i pułapką dla ptaków, które rozbijają się o nie. W nowej szacie będą lepiej widoczne, a jednocześnie zasiedli się w nich ptactwo śpiewne, którego w mieście z roku na rok ubywa z powodu wycinki drzew, krzewów i zwiększającego się natężenia ruchu i urbanizacji. Polepszeniu ulegnie jakość powietrza, a estetyzacja przestrzeni pozytywnie wpłynie na ogólny standard życia. Zieleń jest po prostu ładna i trudno ja zastąpić czymkolwiek innym – wyjaśniają projektodawcy. Jeśli pomysł ci się podoba głosuj w budżecie na zadanie nr 3.10,

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here