Zielona Góra. Czy aktywne znaki drogowe poprawią bezpieczeństwo pieszych?

0
316
fot. materiały prasowe

Zielona Góra. Czy aktywne znaki drogowe poprawią bezpieczeństwo pieszych?

Bezpieczeństwo na drogach to najważniejszy czynnik podróży. Niezależnie z jaką prędkością się poruszamy, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, ponieważ chwila nieuwagi może doprowadzić do sytuacji opłakanych w skutkach. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się aktywne znaki drogowe, pomagają zarówno pieszym, jak i kierowcom w bezpiecznym poruszaniu się po drogach.

Czym są aktywne znaki drogowe?

Pomimo tego, że aktywne znaki drogowe są naprawdę ciekawymi rozwiązaniami, a co więcej ich obecność może pomóc w uniknięciu wielu niebezpiecznych zdarzeń, to nadal ich popularność nie jest duża, a wiele osób nie miało z nimi nawet styczności. Aktywne znaki drogowe, to znaki, które mają wbudowane źródło światła, zwiększając przy tym jego widoczność. Sam system współpracuje z panelami słonecznymi, przez co nie musimy prowadzić dodatkowego źródła mocy, a co za tym idzie aktywne znaki drogowe, same siebie zasilają, robiąc to w ekologiczny sposób.

Kiedy i gdzie warto stosować radarowy wyświetlacz prędkości?

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego występują w naprawdę różnych konfiguracjach, a jedną z nich jest radarowy wyświetlacz prędkości. Urządzenie działa w sposób informacyjny dla kierowców, ostrzegając ich o przekroczonej prędkości. W przypadku przepisowej jazdy na wyświetlaczu zaświeci się na zielono uśmiechnieta buźka lub napis „DZIĘKUJĘ”, informując kierowcę, że jedzie z dozwoloną prędkością. Oczywiście, radarowy wyświetlacz prędkości działa tylko w sposób informacyjny, jednak jego obecność może wpłynąć na kierowcę i sprawić, aby zdjął nogę z gazu.

Aktywne znaki drogowe znajdują zastosowanie najczęściej w miejscach wzmożonego ruchu, dla przykładu przy szkołach lub zatłoczonych ulicach. Ich obecność bardzo często może być kluczowa dla pędzących kierowców, ponieważ nie zawsze zauważymy, że przy przejściu dla pieszych znajduje się przechodzień. Co więcej, radar prędkości zamontowany przy szkole może informować, że w pobliżu znajduje się taka jednostka, a kolor informacji powinien przykuć uwagę nawet najbardziej zamyślonego kierowcy poruszającego się w okolicach radaru.

Jaki wpływ na bezpieczeństwo ma radar prędkości?

Podróżując drogami, nigdy nie możemy czuć się całkowicie bezpieczni, jednak najważniejsze jest, aby skutecznie zwiększać odczuwalne bezpieczeństwo. Jednym ze sposobów, który pozytywnie na to wpłynie, będzie radar prędkości, który zwiększy świadomość kierowców. Informacja dotycząca kary, jaką otrzyma się za aktualne przekroczenie prędkości może mieć duży wpływ na kierowców, którzy chcąc uniknąć kary, zwolnią.

Warto wspomnieć o firmach zajmujących się tworzeniem tego rodzaju urządzeń. Producent znaków drogowych powinien zadbać o to, aby widoczność konkretnego znaku była doskonała niezależnie od pory dnia i nocy. W innym przypadku konkretny radar prędkości lub znak aktywny będzie całkowicie bezużyteczny, dlatego przed zakupem produktu, warto zapoznać się z ofertą sklepu.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here