Zieleń, wodne akcenty i winiarskie tradycje powrócą do miasta?

3
190
Zrób plakat Dni Zielonej Góry
freepik.com

Coraz częściej miasto decyduje się wyciąć drzewa, żeby zrobić miejsce dla nowych inwestycji, takich jak fabryki, czy drogi. Mieszkańcy martwią się, że niebawem Zielona Góra, tylko z nazwy będzie zielona. Przedstawiamy wam kilka pomysłów na odrobinę zieleni w mieście i powrót do winiarskich tradycji.

Więcej kwiatów?

Miasto obiecuje, że w miejsce wyciętych drzew zasadzone zostaną nowe. Parki i skwery zostają upiększane, ale wiele miejsc jest zaniedbanych. Mieszkańcy pozostają jednak czujni i oprócz dominujących w Budżecie Obywatelskim zadań dotyczących budowy parkingów i remontów dróg i chodników, proponują zadania na rzecz natury. Jedno z ogólnomiejskich zadań zgłoszonych do tegorocznego BO dotyczy posadzenie 2018 sztuk kwiatów Hortensji drzewiastej. Pomysłodawca zdecydował się na hortensje, bo jak twierdzi kwiaty te są długowieczne i w przeciwieństwie do magnolii nie wymarzną. Wzorem innych miast, jedno z zadań również związane jest z posadzeniem kwiatów, tym razem przyjaznych pszczołom: Kwietne łąki – założenie łąk wysianych miododajnymi kwiatami. Obsadzenie drzewami ul. Batorego i Trasy Północnej (pasy drogowe) to kolejny zielony pomysł na Budżet Obywatelski (na to zadanie można zagłosować tutaj).

Woda i wino

Tegoroczne zadania nawiązują również do zielonogórskich tradycji. Rekonstrukcja pomnika – fontanny Winiarki Emmy to jeden z nich. Jest też pomysł na zielonogórskie beczki. Chodzi o renowacje i wyeksponowanie w przestrzeni miejskiej zabytkowych beczek winiarskich, pochodzących z beczek  z dawnej fabryki koniaków Raetscha przy ul. Chrobrego. Beczki miałyby powstać m.in. na rondach. Kojarzy się to chociażby z Bolesławcem, który słynie z ceramiki, a na rondach ma ustawione ogromne, ceramiczne dzbanki. Zielonogórskie, stare widokówki często ukazują miasto z wodnym akcentem. Jeden z wnioskujących do Budżetu Obywatelskiego zgłosił kilka zadań związanych z wodnymi tradycjami miasta. Miała powstać m.in. fontanna solankowa, fontanna w Parku Sowińskim, “zarabiająca na siebie” grająca fontanna przy filharmonii, czy fontanna z prawdziwym winem. Wnioskodawca złożył jednak za dużo propozycji zadań, a to jest niezgodne z regulaminem Budżetu Obywatelskiego, więc na te projekty nie zagłosujemy. Możemy za to zagłosować na budowę wodnego placu zabaw dla dzieci z różnymi wodnymi armatkami.

Na opisywane tutaj zadania możecie zagłosować tutaj.

 

PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

  1. Własnie te parkingi. Mam zal do władz miasta ze zezwalają na budowę osiedli z tak mala iloscia miejsc parkingowych. Prawo budowlane (trochę nieaktualne jak na dzisiejsze czasy względem miejsc parkingowych- może kiedyś było mało samochodow ale teraz to rodziny maja nawet 3 auta). Powinien obowiazywac jakiś plan zagospodarowania ustanowiony przez “Miasto” dotyczący kształtu budynkow jak i ilości miejsc parkingowych oraz zieleni.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here