Zdrowy benefit dla Twoich pracowników? Wybierz owoce!

0
74
fot. materiały prasowe

Zarządzanie dobrostanem pracowników to coraz popularniejszy czynnik zachowania zmotywowanych, lojalnych i przede wszystkim wydajnych kadr. Z wielu badań działów HR wynika, że owocowe czwartki i benefity działają na poczucie przynależności do organizacji i sygnalizują, że pracodawca martwi się o styl życia podwładnych. Często takie drobne dodatki do życia przedsiębiorstwa przekładają się na większe zyski ekonomiczne, co można potwierdzić na bieżąco raportami. Dlaczego powinieneś zainteresować się zdrowymi benefitami dla Twoich pracowników i czy owoce to dobry pomysł?

O co chodzi z poczuciem dobrostanu pracowników w przedsiębiorstwach?

Poczucie dobrostanu pracownika to rozwijające się szybko zagadnienie służące do oceny samopoczucia kadry w odniesieniu do danego biznesu. Wysoki poziom dobrostanu przekłada się na rekomendacje marki. Niektóre korporacje, dzięki dobrze rozwiniętej strukturze benefitów nie mają zupełnie żadnych problemów z rekrutacją specjalistów, w tym pasjonatów i sprawdzonych talentów branżowych po prostu poszukujących miejsca do rozwoju. Nie chodzi tylko o wprowadzenie samych benefitów, traktowanych jako narzędzie. Łącz dodatki owocowe z praktykami integracji. Łącz ludzi w zespoły. Pytaj o doświadczenia i zdanie. To dobra atmosfera w zakładzie pracy decyduje o sukcesie przedsięwzięcia, a szkoła zarządzania uwzględniająca wyłącznie kij przestaje pasować wchodzącym na rynek pracy pokoleniom wychowanym w erze technologicznej.

Dlaczego warto tworzyć pracownikom okazuje do budowania relacji towarzyskich?

Pracownicy potrzebują warunków do integracji, konkretnych okazji. Owocowe czwartki to pewna rutyna umożliwiająca wymianę doświadczeń, czy budowanie nowych relacji podczas spożywania zdrowego posiłku. Część przedsiębiorstw próbuje wiązać owocowe benefity z konsultacjami dietetycznymi lub psychologicznymi, żeby wyprowadzić kadry na prostą motywacyjną po kryzysie pandemicznym. Kilka lat w zamknięciu zrobiło jednak swoje w kwestii motywacji i znaczenia wykonywanej pracy w szerszej perspektywie. Owoce to uniwersalny pomysł na upominek właściwie dla każdego pracownika, niezależnie od płci, zainteresowań, dotychczasowego stylu życia. Jeżeli zatrudniony dotychczas źle się prowadził owoc mu pomoże, a nawet zmotywuje do pozytywnych zmian.

Dlaczego pracodawcy powinni śledzić trendy występujące na rynku pracy?

Wykwalifikowanych i skłonnych do ciężkiej pracy kadr zaczyna stopniowo brakować, chociażby przez kryzys demograficzny i zmiany cywilizacyjne, zmiany świadomości w młodszych pokoleniach. Pokolenie Z nie interesuje się do końca wypłatami, ale bardziej atmosferą, czy ograniczonymi godzinami pracy. Pracodawcy muszą śledzić trendy i wprowadzać odpowiednie poprawki do kultury organizacji. Inaczej zaczną mieć problemy z rekrutacją i utrzymaniem prestiżu.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://dailyfruits.pl/owoce-do-biura-wroclaw/

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here