Zderzenie samochodu z szynobusem. Policja ustala okoliczności zdarzenia (ZDJĘCIA)

0
3296
fot. Lubuska Policja
W niedzielę (20 listopada) tuż po godzinie 15 w miejscowości Trzebiszewo kierujący samochodem osobowym na niestrzeżonym przejeździe kolejowym wjechał wprost pod jadący szynobus. Kierowca osobowego pojazdu w ciężkim stanie został przetransportowany przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego i apelują o ostrożność!
Jak informuje Lubuska Policja, policjanci pod nadzorem prokuratury ustalają okoliczności wypadku drogowego do którego doszło w dniu wczorajszym w miejscowości Trzebiszewo, gdzie na niestrzeżonym przejeździe kolejowym doszło do zderzenia osobowego pojazdu marki Alfa Romeo z szynobusem relacji Skwierzyna – Gorzów Wielkopolski.
– W wyniku zdarzenia kierujący pojazdem osobowym, 49- letni mężczyzna w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala przy użyciu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pasażerowie szynobusu oraz maszynista nie odnieśli obrażeń. Na miejscu tragedii grupa dochodzeniowo – śledcza oraz funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu zabezpieczali wszystkie istotne dla wyjaśnienia okoliczności wypadku dowody. Prokuratorskie śledztwo będzie miało na celu ustalenie dokładnych przyczyn zdarzenia drogowego – informuje lubuska policja.
Przejazd kolejowy, na którym doszło do wypadku, jest przejazdem niestrzeżonym, natomiast jest on prawidłowo oznakowany. – Należy wspomnieć o ustawionym tam znaku B-20 „STOP” zobowiązującym kierujących do zatrzymania się i ustąpienia pierwszeństwa. W dniu zdarzenia na drodze panowały trudne warunki atmosferyczne z uwagi na znajdujący się na drodze śnieg. Przypominamy, iż na oblodzonej nawierzchni łatwiej stracić panowanie nad kierowanym pojazdem, a droga hamowania znacznie się wydłuża, to na kierujących pojazdami ciąży obowiązek dostosowania prędkości do panujących na drodze warunków – tłumaczy policja.
Wypadki na przejazdach kolejowych w ogólnej statystyce wypadków drogowych nie stanowią dominującej pozycji, to jednak z uwagi na okoliczności, w jakich do nich dochodzi, a przede wszystkim z uwagi na to, że charakteryzują się tragicznymi skutkami, bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych pozostają pod szczególnym nadzorem policji.
Zbliżając się pojazdem do przejazdu kolejowego pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przed wjechaniem na tory musimy upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy. Ponadto kierującemu, na przejeździe kolejowym zabrania się:
– objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
– wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
– wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
– omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here