Ile można zarobić w mediach komercyjnych stacji?

0
436
fot. materiały prasowe

O zarobkach w mediach pojawia się wiele spekulacji. Jedni mówią, że zarobki sięgają tysięcy, a nieraz i dziesiątków tysięcy złotych miesięcznie, inni – że można liczyć jedynie na umowy śmieciowe oraz groszowe pensje, a także, że w komercyjnych stacjach czy rozgłośniach radiowych jest jeszcze gorzej. Czy to wszystko prawda?

Najbardziej stresujący zawód świata według Forbes’a

Zawód dziennikarza telewizyjnego został wpisany przez magazyn Forbes jako numer jeden zestawienia dziesięciu najbardziej stresujących zawodów świata. Stres to jednak „normalka”, nawet w tak niewielkich redakcjach czy stacjach regionalnych, jakie można znaleźć choćby w Zielonej Górze. Nienormowany czas pracy to rzecz, do której należy się przyzwyczaić. Według statystyk przez okrągłe 8 godzin pracuje jedynie 49% osób zatrudnionych w mediach, większość pracuje po około 9-11 godzin, również w niedziele.

Forma zatrudnienia

Tutaj sprawa jest różna – praca w oparciu o umowę zlecenie czy o dzieło dotyczy przede wszystkim osób młodych stażem, posiadających niewielkie doświadczenie. Ci przez pierwsze lata zwykle nie mają co liczyć na zwykłe umowy o pracę. W 2016 roku jedynie 58% wszystkich dziennikarzy pracowało na podstawie etatowej umowy o pracę. W przypadku wszystkich innych umów w grę wchodzi w zasadzie niczym nienormowany czas pracy czy ogromne ilości nadgodzin, za które nie zawsze trzeba pracownikowi płacić – szczególnie w przypadku umów o dzieło.

Zarobki – jak jest z nimi naprawdę?

Stawki, jeśli chodzi  o dziennikarzy zatrudnionych w mediach, są bardzo zróżnicowane. Można znaleźć takie, w których zarabiajacy otrzymują do 2 000 złotych netto za miesiąc pracy i tyczy się to głównie młodych osób, przygotowujących i szukających materiałów dla dziennikarzy. Przeciętnie zarobki oscylują w okolicy 3 500 do 4 500 w największych miastach. W Zielonej Górze https://www.gowork.pl/praca/zielona-gora;l te stawki będą jednak nieco niższe. Statystycznie dziennikarz zarabia na rękę około 5 500 złotych, jednak ta średnia może być sporo zawyżana przez pensje najlepiej zarabiających, mieszkających w stolicy dziennikarzy, nijak niemających się do faktycznych zarobków w mniejszych miastach.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here