Zamiast amfiteatru sala konferencyjna. “Projekt z dużym poszanowaniem topografii wzgórza”

7
1023
Wizualizacje Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o., Wrocław;. Materiały Zielonogórski Ośrodek Kultury

W poniedziałek, 17 lutego, przedstawiono zwycięzcę konkursu na projekt koncepcji architektoniczno-urbanistycznej sali koncertowo-konferencyjnej w Zielonej
Górze wraz z zagospodarowaniem bezpośredniego sąsiedztwa. Na konkurs wpłynęło sześć prac, a wygrała propozycja pracowni architektonicznej Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o z Wrocławia.Dlaczego wygrał ten projekt konkursowy?

Co zachwyciło jury? Jak się okazało m.in. prostota. – Praca otrzymuje nagrodę za zwięzłą w formie i trafną funkcjonalnie propozycję rozwiązania obiektu sali z dużym poszanowaniem istniejącej topografii wzgórza, na której zlokalizowano amfiteatr. Uznanie jury wzbudziły proste i czytelne rozwiązania funkcjonalne a także przejrzysty układ konstrukcyjny. Na uwagę zasługuje trafne krajobrazowo i uzasadnione ekonomiczne rozwiązanie budowli na spadku istniejącego terenu, które pozwala na ograniczenie skomplikowanych i kosztownych prac ziemnych i minimalizuje wpływ dużej kubatury w zetknięciu z otwartym krajobrazem – uzasadnił sędzia referendarz Leon Szapowałow podczas ogłoszenie wyników konkursu.Wszyscy uczestnicy otrzymają nagrody

Pracownia, której praca najbardziej się spodobała otrzyma 90 tys. zł. Ale pozostali uczestnicy konkursu także zostaną wynagrodzeni. – Ilość nagród i wyróżnień określonych w regulaminie konkursu równała się ilości nadesłanych prac – wyjaśniał Marian Fikus, przewodniczący jury konkursu. Dwie pracownie, które zajęły aequo trzecie miejsce otrzymają po 40 tys. zł. A trzy pozostałe po 10 tys. zł.Były głosy sprzeciwu

Budynek sali koncertowo – konferencyjnej ma powstać w miejscu aktualnej widowni i sceny amfiteatru. Funkcjonalnie musi być połączony z budynkiem ZOK w jeden kompleks. W założeniach konkursu było opracowanie koncepcji, której realizacja nie przekroczy 28 mln zł.

Przypominamy także, że budowa sali w miejsce amfiteatru wzbudziła spore kontrowersje. W naszej sondzie, w której wzięło udział ponad 900 osób i ponad 84 procent było przeciwnych budowie sali koncertowo-konferencyjnej  (czytaj także: Zamiast amfiteatru sala widowiskowa? Radni zabierają głos (SONDA)a także Zielonogórzanie zakładają grupę. By ratować amfiteatr i Zielonogórzanie zapowiadają walkę o amfiteatr (ZDJĘCIA).) Głównym podnoszonym argumentem jest choćby to, że w sali konferencyjnej będzie miejsc dla 1800 osób, a w amfiteatrze dla ponad 4 tys. 

PODZIEL SIĘ

7 KOMENTARZE

  1. Trzeba było zaśpiewać po rosyjsku , cztoby vizu do usa pouczit i w Chicago zapiet dla polonii. A tiepier Europa! Kонференц-центр.

  2. Dlaczego władza jest przeciwko mieszkańcom – swoim wyborcom, bo to dzięki Nim ta władza istnieje ? Skoro ludzie nie chcą hali, chcą amfiteatru to władza ma to uszanować. To nie jest prywatne miasto gdzie właściciel może robić co chce. Panie Kubicki!!! Mieszkańcy chcą by amfiteatr pozostał!!!

  3. W końcu Janusze nie będą oglądać koncertów z okna czy balkonu w klapkach i samych gaciach…

  4. Jeszcze tylko zamiast Winobrania wystawa w muzeum i zostamy dzielnicą Gorzowa.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here