Zakaz przemieszczania się do dwóch osób jest z wyłączaniem rodzin. Jakie kary za gromadzenie się?

0
2591
Tree photo created by jcomp - www.freepik.com

Rząd podczas dzisiejszej konferencji wprowadził zakaz przemieszczania się i spotykania w gronie większym niż dwie osoby. Zakaz nie dotyczy rodzin. Poniżej znajdziecie także  fragmenty wideo z konferencji prasowej, na której są wyjaśnione pewne zasady dotyczące nowych ograniczeń.

 

Nie więcej niż dwie osoby
Musimy dalej ograniczać te możliwe zgromadzenia do absolutnego minimum. Nie powinny więcej niż dwie osoby poruszać się. Wszelkie przekroczenie tych ograniczeń może być zabójczo niebezpieczne. Te ograniczenia są absolutnie niezbędne – informuje premier Mateusz Morawiecki.

Dwie osoby spoza rodziny
Zakaz przemieszczania się do dwóch osób wyłącza rodziny. – Zakaz przemieszczania się do dwóch osób jest z wyłączaniem rodzin. I policja będzie  na bieżąco monitorować, czy jest to pójścia na plac w celu spotkania towarzyskiego, czy to jest zgromadzenia się na palcu zabaw z dziećmi. Takie działania są niedopuszczalne, one narażą życie nas wszystkich na zagrożenie – mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Zakaz nie obejmuje pomocy osobom najbliższym. Można zatem odwiedzić starszą mamę, żeby jej pomóc.

Jakie kary za gromadzenie się?
Tak jak zwykle działania obywateli, czy są zgodne z prawem czy nie, monitoruje policja. Kara od mandatu po 5 tys zł. To zależy od sytuacji – wyjaśnił Łukasz Szumowski. Wyjaśnił, że obostrzenia zostają wprowadzone do 11 kwietnia.

Czytaj dalej za wideo —>

 

Na spacer z psem i gdzie jeszcze?
Zakaz przemieszczania się mają pewne wyjątki. – Takie sytuacje niezbędne jak wyprowadzenie psa, czy przejście się, są dla nas wszystkich, dla naszego zdrowia psychicznego są potrzebne, ale to nie oznacza, że mamy się gromadzić na placach. To nie oznacz, że mamy iść na plac zabaw z dziećmi. To nie oznacza, że mamy iść na bulwary i wspólnie grillować ze znajomymi. Bądźmy rozsądni i uratujmy życie swoich bliskich a także zdrowie i życie medyków. Jeśli nie ograniczmy zgromadzeń do zera, nie ograniczmy wyjść z domu praktycznie do zera nie  uda nam się uratować ludzkich żyć. Bardzo o to proszę, bardzo o to apeluję – mówił dziś Łukasz Szumowski.

Na spacer do parku czy lasu?
Na stronie rządowej pojawiła się także odpowiedź, o to czy możemy wyjść na spacer do parku lub lasu. Pytano także o to czy możliwe jest wyjście by pobiegać, czy dziećmi na plac zabaw. Najpierw poformowano, że kategorycznie nie. Teraz odpowiedź zmieniono.

– Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia – informuje rząd.  Na stronie rządowej znajdziecie także odpowiedzi na inne pytania np. dotyczące komunikacji miejskiej, spacerów po lesie etc. —-> Wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa w związku z koronawirusem

Jest tak: 

Jest tak – print screen ze strony www.gov.pl

Było tak:

Było tak – print screen ze strony www.gov.pl

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here