Zagraniczne fundusze a wpływ na lokalny rynek mieszkaniowy

1
59
fot. materiały prasowe

Chcesz zamieszkać na swoim, jednak zakup nieruchomości przekracza Twoje możliwości finansowe? W takiej sytuacji pozostaje Ci wynajem lokalu. Na rynku możesz znaleźć nie tylko oferty od osób prywatnych, ale także od firm. Niestety zagraniczni inwestorzy hurtowo wykupują nieruchomości, a następnie udostępniają je na wynajem instytucjonalny. Dowiedz się, jak ich aktywność wpływa na rynek mieszkaniowy.

Jak zagraniczne firmy zmieniają rynek mieszkaniowy w Polsce?

Zagraniczni inwestorzy dysponują bardzo dużym budżetem, dzięki czemu mogą pozwolić sobie na zakup wielu nieruchomości w krótkim czasie – nawet w ilościach hurtowych. To sprawia, że z rynku znikają czasami nawet całe osiedla, które następnie są przeznaczane na wynajem instytucjonalny. Skutki takiego działania są różne.

  • Po pierwsze: indywidualni klienci nie mogą kupić mieszkania na własność, ponieważ nie mają szans w starciu z zagranicznym gigantem. Firmy nie tylko kupują wiele nieruchomości naraz, ale także oferują deweloperom atrakcyjną cenę. W rezultacie sprzedaż osobom prywatnym przestaje być opłacalna.
  • Po drugie: firmy ustalają własne ceny za wynajem. Przez to, że dysponują wieloma mieszkaniami, mogą swobodnie kontrolować stawki na rynku i doprowadzić np. do ich znacznego podniesienia w krótkim czasie. Przez to najemcy mogą mieć problemy z opłaceniem czynszu. Tak się stało np. w Niemczech, gdy firmy podniosły opłaty w szybszym tempie niż to, w którym rosły wynagrodzenia. To spowodowało, że lokale przestały być łatwo dostępne.
  • Po trzecie: przeznaczenie wielu nieruchomości na wynajem zmniejsza liczbę lokali dostępnych na sprzedaż. To sprawia, że rośnie popyt na mieszkania do zakupu na własność.

Przeznaczenie dużej liczby nieruchomości na wynajem instytucjonalny może mieć jednak także pozytywne skutki. Eksperci wskazują, że może to pomóc ustabilizować ten sektor zdominowany przez osoby prywatne.

Pamiętaj przy tym, że nie tylko zagraniczne firmy oferują nieruchomości na wynajem instytucjonalny. Aktywne są także podmioty polskie, które działają w tym sektorze i zapewniają przyszłym lokatorom bardzo uczciwe warunki współpracy. Dobrym przykładem jest PFR Nieruchomości – firma, która inwestuje w nowe osiedla z lokalami objętymi programem “Mieszkanie na Start”. Więcej informacji na ten temat znajdziesz np. na stronie https://wroclaw.mdr.pl/.

Dlaczego zagraniczne firmy decydują się na zakup mieszkań w Polsce?

Obecność zagranicznych firm na polskim rynku nieruchomości może być zaskakująca, zwłaszcza że pojawiły się one dość nagle. Skąd to zainteresowanie lokalnymi mieszkaniami? Mieszkania w Polsce mają duży potencjał. Wiele z nich jest położonych w atrakcyjnej lokalizacji, blisko centrum oraz są dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta. Ponadto często są w pełni wyposażone, więc giganci mogą od razu przeznaczyć je na wynajem i zacząć osiągać z tego zyski.

Zagraniczne firmy chętnie inwestują w polskie mieszkania także ze względu na dużą liczbę osób zainteresowanych wynajmem nieruchomości. W tej grupie znajdują się zwłaszcza młodzi ludzie z pokolenia Z, którzy wchodzą w wiek dorosłości. Ta grupa społeczna często nie jest w stanie lub też nie jest zainteresowana kredytem hipotecznym – zamiast tego wolą wynajmować, aby móc zapewnić sobie swobodę przemieszczania się lub uniknąć długoterminowych zobowiązań finansowych. A zatem giganci nie muszą obawiać się o popyt na swoje lokale.

Zagraniczne fundusze będą miały znaczący wpływ na rynek nieruchomości w Polsce. Dlatego warto uważnie śledzić zmiany w tym sektorze i sprawdzać oferty rodzimych wynajmujących.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Nasze kamienice, wasze ulice. Już to przeżyliśmy. Czas zakończyć sprzedaż nieruchomości zagranicznym firmą.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here