Zabytkowy wagon czeka na renowacje! Możesz w tym pomóc! (ZDJĘCIA)

0
258
fot. Mieczysław J. Bonisławski

Klub Miłośników Kolejki Szprotawskiej odnawia kanadyjski wagon, który został wyprodukowany w 1915 roku. Początkowo służył do transportu koni, przetrwał II wojnę światową, po której pełnił swoją pierwotną funkcję, by następnie od 1960 do 1980 r. służyć, jako wagon wczasowy PKP. Od 2015 roku jest czynnym eksponatem Muzeum Lokalnego Kolei Szprotawskiej w Zielonej Górze. Teraz czas by przywrócić mu świetność.

Klub Miłośników Kolejki Szprotawskiej odnowi wagon

Wagon, zrobiony na zamówienie kanadyjskich linii Nord, jest prawdziwą perełką. Powstał w tzw. wojennej serii, charakteryzującej się brakiem otworów wentylacyjnych. Ruch powietrza zapewniano poprzez jazdę z uchylonymi drzwiami Do dziś wagon posiada mechanizmy umożliwiające ten typ jazdy. Radni Andrzej Brachmański i Jarosław Berent wraz z urzędem marszałkowskich wspierają zabytek finansowo. Dzięki temu udało się zamienić na nowe, drewniane poszycie ścian. – Wypiaskowano i zabezpieczono oryginalną konstrukcję nośną oraz pędną wagonu. Dorobiono, według oryginalnego wzorca, brakujące drzwi oraz odrestaurowano mechanizm pędny drzwi. Zamontowano także zachowane oryginalne elementy metalowej konstrukcji, która była stosowana przy transporcie koni wewnątrz wagonu – czytamy w Łączniku Zielonogórskim.

Pozostało jednak jeszcze trochę do zrobienia. Mieczysław Bonisławski, szef Klubu Miłośników Kolejki Szprotawskiej zaprasza wszystkich chętnych do włączenie się do akcji renowacji wagonu. Wystarczą 3-4 godziny w sobotę, by pomalować pociąg. Pierwsze wspólne malowanie miało miejsce w zeszłą sobotę (16 września), udało się pomalować pierwszą warstwą wszystkie ściany na zewnątrz. – Teraz, w sobotę, 23 września drugie malowanie całości plus dopieszczanie detali metalowych, zarówno podwozia jak i konstrukcji i oprzyrządowania  np. drzwi – informuje M. Bronisławski.

Zainteresowani pomocą w malowaniu, proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem: 607-625-979. Do akcji malowania wagonu należy przybyć z własnymi strojami roboczymi.

 

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here