Z książką na leżaku, a może z niebem gwiaździstym nad głową? Kolejny tydzień Lata Muz Wszelakich przed nami (PROGRAM)

0
485
fot. Mirosław Materek

Drugi tydzień Lata Muz Wszelakich przed nami. Zobaczcie, co przygotowali organizatorzy.8 lipca, poniedziałek

18.00 z książką na leżaku

Spotkanie z… Henryką Krzywonos i Krzysztofem Strycharskim

„Moja żona tramwajarka. Opowieść o Henryce Krzywonos-Strycharskiej”

Opowieść męża o żonie, wspólnym życiu, niezwykłej rodzinie i wielkiej polityce. To książka jedyna w swoim rodzaju – żyjący w cieniu znanej żony, nazywany „panem Krzywonosem” Krzysztof Strycharski opowiada o wspólnym życiu, wielkiej polityce, która była w nim stale obecna, o mierzeniu się  z dziedzictwem “Solidarności”, o rodzinnych radościach i smutkach.

W książce pojawia się wiele postaci, które Henryka spotkała na swojej drodze: od Anny Walentynowicz  i Jacka Kuronia, przez Marię Kaczyńską, Jolantę Kwaśniewską i Lecha Wałęsę, po Agatę Młynarską i Zbigniewa Wodeckiego.

Ona po prostu taka jest: czasami kochana, czasami wkurzająca, ale zawsze prawdziwa i zawsze niezależna.

Krzysztof Strycharski

Henia i Krzysztof to kwintesencja radości życia, dwie połówki tego samego jabłka, miłość wrząca od emocji, napięć i uwielbienia mimo wszystko. To instytucja, adres, pod który trafiają zagubieni. Są zawsze tam, gdzie potrzebna jest pomoc i ratunek. Nie mogłam oderwać się od tej książki!  Znam i podziwiam Henrykę od lat, ale odkryłam ją na nowo. Znalazłam to, czego nie da nam „babskie gadanie” – obraz nieprzeciętnej kobiety widzianej oczami męża. Krzysztof – dziękuję, że się do tego zabrałeś. I za to, że podarowałeś nam nie laurkę, ale prawdziwą fotografię.

Agata Młynarska

WiMBP im. C. Norwida9 lipca, wtorek

19.00 Lato z kulturą żydowską

Sam Cymes koncert piosenek żydowskich

wykonanie: Beata Marczewska (śpiew), Adam Snopek (fortepian), Arkadiusz Kaliński (saksofon sopranowy)

Sam Cymes koncert składający się z najpiękniejszych piosenek żydowskich, śpiewanych po polsku, ale także w języku jidysz. „Miasteczko Bełz”, „Rebeka”, „Cziribim”, „Baj mir bistu szejn”, „Tumbalalajka”, „Mein jidisze Mame” to tylko niektóre tytuły, które można usłyszeć podczas godzinnego programu. Będzie zabawnie i sentymentalnie!

Beata Marczewska – wokalistka i aktorka o nieprzeciętnym głosie, pracująca przez ponad 10 lat w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu i Szkołę Aktorką Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Występowała w wielu programach telewizyjnych, filmach kręconych dla BBC i różnych teatrach w Polsce, m. in. w Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Apriori i Teatrze Kotłownia. Wokalistka funkowego zespołu Hi-Head Music, nagrała piosenkę na płycie Marka Grechuty „10 ważnych słów”. Specjalizuje się w piosence aktorskiej, francuskiej, żydowskiej oraz jazzie.

Adam Snopek – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Niezwykle charyzmatyczny, ekspresyjny, posiadający nieskończone pokłady energii. Pianista i aranżer Teatru Śląskiego w Katowicach.

Arkadiusz Kaliński – Absolwent Wydziału  Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracował z Capella Cracovienssis oraz z Teatrem Sztuki Współczesnej w Krakowie. Saksofonista grup The Stage,  Dwie Korony oraz Kompilacja, wielokrotnie angażowany jako muzyk sesyjny. Na co dzień nauczyciel saksofonu w szkole muzycznej.

Fragmenty recenzji naszego koncertu, który odbył się w ramach 75. Salonu Poezji – autorstwa Anny Szopińskiej:

ŻYDOWSKI SALON ZROBIŁ FURORĘ

Powodzenie 75. Edycji nowotarskiego Salonu Poezji zaskoczyło samych organizatorów. Beata Marczewska, artystka ze Śląska, swoim programem „Sam cymes” przyciągnęła tyle osób, że już 20 minut przed koncertem w ratuszu brakowało siedzących miejsc. Co więcej – zdołała porwać uczestników do żydowskiego tańca, a tego jeszcze w Salonie nie było…

Utalentowana wokalistka i aktorka teatralna, obdarzona wspaniałym głosem – z ogniem w oczach, pasją w głosie – od pierwszych wyśpiewanych fraz potrafiła nawiązać wspaniały, ciepły kontakt z publicznością. Wprost uniosła słuchaczy do żydowskiego nieba.

Już po koncercie wiele osób chciało jeszcze rozmawiać z wykonawczynią.

Piosenka i muzyka żydowska zajmują co prawda szczególne miejsce w artystycznym życiu Beaty Marczewskiej, ale ma ona w swoim repertuarze także francuską piosenkę Edith Piaf, utwory jazzowe, muzykę gospel. Z takimi wykonaniami miło byłoby ponownie gościć w mieście śpiewającą aktorkę.

scena przy Filharmonią Zielonogórską

10 lipca, środa11.00 – 13.00 nie nudzę się latem

Słynni z Zielonej Góry i związani z naszym miastem

spacer z przewodnikiem Janem Czachorem

Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45)

12.00 Natura moich okolic

wystawa plenerowa Związku Nauczycielstwa Polskiego i Grupy Babie Lato

Związek Nauczycielstwa Polskiego, Zielonogórski Ośrodek Kultury (deptak)

11 lipca, czwartek

18.00 z książką na leżaku

Spotkanie z… Radosławem Piwowarskim

Radosław Piwowarski – ceniony polski reżyser i scenarzysta, twórca kultowych filmów: „Yesterday”, „Pociąg do Hollywood”, „Kochankowie mojej mamy” oraz seriali: „Jan serce”, „Złotopolscy” i innych. Pochodzi z rodziny artystycznej, w której panowało przekonanie, że sztuka nie jest po to, żeby na niej zarabiać, tylko żeby jej służyć. W 1971 roku ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Zadebiutował pod koniec lat 70-tych telewizyjnymi filmami: “Ciuciubabka” i “Córka czy syn” pokazywanymi w cyklu: “Sytuacje rodzinne”. Był reżyserem pierwszej polskiej telenoweli “Aby do świtu”. W latach 1972-81 członek Zespołu X kierowanego przez Andrzeja Wajdę. W 1998 roku został dyrektorem programowym I Programu Telewizji Polskiej. Laureat międzynarodowych festiwali filmowych. Za swój największy sukces uważa odkrycie i wykreowanie plejady gwiazd polskiego kina. Książka Sceny rozbierane są jego debiutem książkowym.
O książce:

Jak rodzą się gwiazdy i kończą wielkie kariery? Co dzieje się na planie, w garderobie, hotelu? Historie towarzyszące powstawaniu filmu bywają równie fascynujące co sam film.
Radosław Piwowarski, jeden z najlepszych polskich reżyserów, zna wiele takich przypadków. Wszystkie historie opowiedziane w tej książce są inspirowane prawdziwymi zdarzeniami. O genialnym reżyserze, który omal nie zginął, kręcąc film w języku, którego nie znał; o upartym scenarzyście czyhającym na decydenta nawet w toalecie; o cnotliwej debiutantce, która bardzo chciała powtarzać sceny jak najbardziej rozebrane; o bardzo znanym aktorze, który miał osobistego anioła stróża chroniącego go przed alkoholem. Życie często przerasta kino.

WiMBP im. C. Norwida

20.00 znani na wesoło i nieco poważniej

Między mną a Tobą recital Laury Łącz

Laura Łącz – aktorka, reżyser i pisarka. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie oraz jako drugi fakultet wydział filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od czasu ukończenia Akademii Teatralnej była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie. Zagrała w tym teatrze wiele głównych ról kobiecych w reżyserii wybitnych reżyserów.

Zagrała kilkadziesiąt ról w filmach fabularnych i serialach. Od blisko 20 lat odtwarza postać Gabrieli w serialu Klan.

Recital aktorki to niezwykły poetycko – muzyczny występ. Tytuł zaczerpnięty jest z twórczości Bolesława Leśmiana, a w programie recytowane będą wiersze tego poety, jak również innych, głównie Juliana Tuwima i K. I. Gałczyńskiego. Monodram ma formę montażu poezji z muzyką, będą więc wykonane piosenki o tematyce dopasowanej do treści poetyckiej. W programie także wiele znanych i lubianych piosenek w niezwykłej interpretacji artystki. Dużo liryki, miłości i wzruszeń.

scena przed Filharmonią Zielonogórską

12 lipca, piątek11.00 bajki, bajdy, banialuki

Atak Clownów, Teatr na Walizkach z Wrocławia

Dawno dawno temu…

A może wcale nie tak dawno pojawiły się dwie ekscentryczne postaci. Ich przybycie wywołało niesamowite poruszenie wśród mieszkańców planety Ziemia. Ci, którzy dotychczas ich spotkali wpadli w dobry humor i dziecięcą radość.

Uwaga, uwaga: clowni atakują, clowni nadciągają!

Zapraszamy na Atak Clownów – wiązkę komediowych scenek fabularnych, skeczy oraz gagów, których głównymi bohaterami są te właśnie ekscentryczne postaci. Pełno tu zaskakujących zwrotów akcji i fabularnych niespodzianek. Możemy tu zobaczyć pokaz żonglerki oraz pokaz jazdy na monocyklu. Spektakl ma szybkie tempo i nie pozwala się nudzić a humor przeplata się z wartościowymi morałami.
Atak Clownów, to spektakl, przy którym świetnie bawią się nie tylko dzieci, ale także ich rodzice.

scena przed Filharmonią Zielonogórską

20.00 bluesowe noce

Koncert zespołu Chuc Frazier Band

wykonanie: Chuc Frazier (śpiew, gitara), Helton Santos (gitara basowa), Wojciech Kubiak (gitara), Piotr Langner (perkusja)

Cztery przepełnione muzyczną pasją temperamenty, których wspólnym mianownikiem jest miłość do klasycznego bluesa. Muzyka w ich wykonaniu pozwala przenieść się słuchaczom do miejsc, gdzie rodził się blues. Chuc Frazier – amerykański artysta pochodzący z Houston w Teksasie. Gitarzysta, wokalista, kompozytor, showman, prezentujący swój własny ekspresyjny styl. Na gitarze zaczął grać w wieku 13 lat. Przełomowym momentem w karierze Chuca była współpraca z zespołem legendarnego gitarzysty Sonny’ego Sharrocka. Większość muzyki prezentowanej przez Chucka to jego własne kompozycje, będące połączeniem soulu, bluesa, jazzu, hip-hopu i rocka. Duży wpływ na jego twórczość miał Albert Collins, wspaniały gitarzysta z Teksasu. Nawiązuje również do takich artystów jak Taj Mahal, Howlin Wolf, Prince, Curtis Mayfield i oczywiście Jimi Hendrix. Wszyscy ci muzycy mieli duży wpływ na jego kompozycje.

Klub Piekarnia Cichej Kobiety bilety

20.00 a niebo gwiaździste nade mną….

Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego

warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

Winne Wzgórza przy Palmiarni

13 lipca, sobota

20.00 a niebo gwiaździste nade mną….

Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego

warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

Winne Wzgórza przy Palmiarni

 

14 lipca, niedziela

17.30 Koncert Orkiestry Dętej Zastal

Historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskim Zakładem Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który zaangażował 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zlecił mu stworzenie orkiestry. Orkiestry jest też ściśle związana z wydarzeniami powojennej Polski, a przede wszystkim Zielonej Góry. Już 22 lipca 1947 roku ulicami Zielonej Góry po raz pierwszy przemaszerowała orkiestra „Wagmo” składająca się wtedy z 18 członków. W 1949 roku orkiestra dała 106 koncertów w mieście i na wsiach powiatu. Weterani zespołu wspominają, że przez cały rok nie mieli ani jednej wolnej niedzieli. Od początków istnienia orkiestra dęta „Zastal” uświetnia swoją grą Ingresy Biskupie, procesje Bożego Ciała, nabożeństwa, odpusty i festyny parafialne. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach. Wysokie poczucie społecznego obowiązku charakteryzuje członków orkiestry do dzisiaj. W maju 2002 roku orkiestra zajęła 2 miejsce podczas Lubuskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Sulęcinie. Orkiestra Dęta Zastal istnieje już ponad siedemdziesiąt lat.

scena przed Filharmonią Zielonogórską

20.00 a niebo gwiaździste nade mną….

Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego

warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

Winne Wzgórza przy Palmiarni

16 lipca, wtorek

21.00 a niebo gwiaździste nade mną….

Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego. Częściowe zaćmienie Księżyca.

warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

Winne Wzgórza przy Palmiarni

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here