Z banku mleka maluchy wypiły już 44 litry mleka kobiecego!

3
321
fot. ZielonaNews.pl

Bank kobiecego mleka działa w najlepsze. W ciągu zaledwie trzech miesiący od oficjalnego otwarcia z mleka skorzystało 97 noworodków, które wypiły aż 44 litrów mleka.

Litry mleka wypiły już noworodki!– Tylko przez pierwsze trzy miesiące jego działalności ze „zdeponowanego” w banku mleka skorzystało 97 noworodków, głównie wcześniaków. Dzieciaczki wypiły 44 litry mleka, które oddało 13 kobiet-wolontariuszek. Obecnie mleko jest pozyskiwane od 5 pań, a bank ma gotowych do wydania 20 litrów. Mleko wciąż jest potrzebne – poinformował Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. 

Jak wiadomo dla malutkich dzieci najlepsze jest mleko mamy. Czasem jednak z różnych przyczyn dzieci nie mogą być przez swoje mamy karmione i wtedy mogą skorzystać z banku kobiecego mleka, z którego dostaną naturalny pokarm od innych kobiet. Maluchy powinny być karmione mlekiem własnej matki. Taki Bank otwarto w naszym szpitalu pod koniec marca tego roku. Pomysłodawcą inicjatywy był Kliniczny Oddział Neonatologii przy wsparciu Fundacji Bank Mleka Kobiecego. To pierwsza taka placówka w województwie lubuskim.

– Zachęcamy panie do oddania mleka. Służy ono głównie naszym noworodkom na oddziale, szczególnie wcześniakom. Podawane jest dzieciom przez kilka do kilkunastu dni. Pozyskujemy je głównie na naszym oddziale, ale zdarzają się też panie, które trafiają do nas z zewnątrz – mówi Agnieszka Tokarz, doradca laktacyjny.

 

 Jak informuje szpital nie każda mama chce się zgodzić na karmienie jej dziecka mlekiem innej kobiety. Jednak lekarze i specjaliści doradzają właśnie tę formę żywienia. – Zdarzają się odmowy, bo nie wszyscy rodzice wiedzą, czym jest mleko z banku. Staramy się wtedy wyjaśniać i przekonywać, że to bardzo bezpieczna forma żywienia. To zwykle pojedyncze przypadki, bo jednak generalnie podejście jest bardzo pozytywne – mówi Agnieszka Tokarz.

Kto może zostać dawczynią mleka?

Przypomnijmy, że dawczynią może być tylko zdrowa kobieta w okresie laktacji, która karmiąc własne dziecko zdecyduje się oddawać swoje mleko na potrzeby innych dzieci. Współpraca z bankiem mleka kobiecego jest honorowa. Dawczyni nie otrzymuje gratyfikacji, jest jednak wyposażana przez bank w odpowiednie akcesoria służące właściwemu odciąganiu i przechowywaniu pokarmu.Z kandydatką na dawczynię pracownik banku mleka kobiecego przeprowadza wywiad, w którym pyta m.in. o tryb życia, historię dotychczasowych problemów zdrowotnych, przebyte choroby infekcyjne, a następnie kieruje na następujące badania krwi wykluczające: HIV, zapalenia wątroby typu B i C i kiłę. Dodatkowo wykonywane jest badanie mikrobiologiczne mleka dawczyni.

Nie pijące, nie palące…

Dawczyni pokarmu w okresie współpracy z bankiem mleka kobiecego nie może palić papierosów, pić alkoholu, wypijać dziennie dużej ilości napojów zawierających kofeinę (jak kawa, herbata, cola), przyjmować niektórych leków, zażywać narkotyków. Dawczynią nie może zostać kobieta, która choruje na ostrą lub przewlekłą chorobę (wymagającą stałego przyjmowania pewnych leków), choruje na gruźlicę, przyjmowała hormon wzrostu, była w ostatnim okresie szczepiona przeciw niektórym chorobom oraz miała wykonywaną transfuzję krwi w okresie ostatnich 12 miesięcy.– Do współpracy zapraszamy także wszystkie lubuskie szpitale, które mają oddziały noworodkowe. Jeżeli chcesz oddać mleko na potrzeby dzieci, zapraszamy do Banku Mleka Kobiecego – informuje szpial.

BANK MLEKA KOBIECEGO Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze Kliniczny Oddział Neonatologii (I PIĘTRO) Poniedziałek – piątek 7:00 – 14:30, Tel. 683296427, 683296429 Więcej informacji na stronie: http://bmk.szpital.zgora.pl

Źródło: Szpital Uniwersytecki

Czytaj także:

Już działa pierwszy w Lubuskiem bank mleka!

PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

  1. Co za głupi sukces. Na jednego niemowlaka wypadło ok 0,5 l mleka – słownie pół litra.
    A ile jedno niemowlę wypija mleka dziennie?
    Może redakcja dopyta o więcej szczegółów?

  2. Głupio, bo za dużo, czy za mało? Średnio dziecko w pierwszym miesiącu wypija mleka modyfikowanego (które jest bardziej syte) ok 30-60 mln co 3-4 godziny. Liczę, że policzyć trudno nie będzie…

  3. To liczmy dalej – 8 karmień po 50 ml = 400 ml. To wypada jedno dziecko przez jeden dzień.
    Niektóre przez dwa dni.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here