Wykopano stare mury w centrum miasta. Co to jest i co się z nimi stanie? (ZDJĘCIA)

0
1341
fot. Mirosław Materek

Nieopodal galerii Meteor, podczas prac związanych z budową sieci ciepłowniczej, zostały wykopane stare mury. – Czym są te pozostałości architektury? Co się z nimi stanie? – o to zapytaliśmy Lubuską Konserwator Zabytków.

Stare mury wykopane podczas budowy sieci ciepłowniczej

Czym są mury wykopane nieopodal placu przy filharmonii? Jak się dowiedzieliśmy, początkowo jedna z hipotez zakładała, że pozostałości architektury mają związek z funkcjonującą od XVIII wieku tzw. Furtą Szkolną (Nową) oraz fosą miejską. – Jednakże poszerzenie  zakresu badań wykluczyło tę możliwość – poinformowała nas Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuska Konserwator Zabytków. Zdaniem Małgorzaty Lewczuk, archeolog prowadzącej badania archeologiczne w związku z inwestycją, podczas której dokonano odkrycia, są to pozostałości budynku gospodarczego, który został uwieczniony na jednej z pocztówek z przełomu XIX i XX w.

Co będzie ze starymi murami?

– W najbliższym czasie zostaną wykonane dodatkowe badania architektoniczne, których celem jest określenie funkcji oraz chronologii budowli, które nie zostały jednoznacznie ustalone w trakcie badań archeologicznych – poinformowała nas B. Bielinis-Kopeć. Niestety nie  ma planów by relikty wyeksponować dla zwiedzający. – Po wykonaniu koniecznych badań archeologicznych i architektonicznych zostaną one zasypane, a nawierzchnia chodnika i rabata odtworzone – poinformowała Lubuska Konserwator Zabytków.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here