Wszystko, co warto wiedzieć na temat zębów mlecznych

0
23

Jeśli zastanawiasz się, po co są zęby mleczne, powinieneś wiedzieć, że odgrywają one kluczową rolę w rozwoju dziecka oraz stanowią fundament dla jego zdrowego uzębienia w przyszłości. Mają one także bardzo duże znaczenie w procesie żucia i mowy, dlatego w tym artykule skupiamy się na odpowiedziach na najczęściej zadawane pytania dotyczące zębów mlecznych, które pomogą rodzicom lepiej zadbać o ich pielęgnacje.

Czym są i kiedy wychodzą pierwsze zęby mleczne?

Zęby mleczne są pierwszym zestawem zębów, które pojawiają się u dzieci. Proces wyrzynania się zębów mlecznych rozpoczyna się zwykle między szóstym a dwunastym miesiącem życia dziecka, choć może się to różnić w zależności od indywidualnych cech rozwojowych.

Pierwsze zęby, które zazwyczaj się pojawiają, to dolne siekacze środkowe. Kolejne zęby wychodzą w okresie około dwóch lat, a pełny zestaw mleczaków, zazwyczaj jest kompletny do około trzeciego roku życia.

W jakim wieku wypadają mleczaki?

Zwykle proces wypadania zębów mlecznych, zwany również eksfoliacją, rozpoczyna się około szóstego roku życia dziecka i trwa aż do około dwunastego lub trzynastego roku życia. Pierwsze zęby mleczne, które zazwyczaj wypadają, to dolne siekacze środkowe. Następnie, kolejno wypadają pozostałe zęby, zaczynając od siekaczy bocznych, zębów trzonowych oraz kłów, a kończąc na zębach przedtrzonowych. Wypadanie zębów mlecznych jest naturalnym procesem i stanowi część rozwoju uzębienia, przygotowując drogę dla zębów stałych.

Ile zębów mlecznych ma dziecko?

U typowego dziecka występuje 20 zębów mlecznych. Podzielić je można natomiast na dwa komplety: górny i dolny, do których zaliczają się:

  • 2 siekacze dolne środkowe,
  • 2 siekacze górne środkowe,
  • 4 siekacze dolne boczne,
  • 4 siekacze górne boczne,
  • 2 kły dolne,
  • 2 kły górne,
  • 4 trzonowce dolne,
  • 4 trzonowce górne.

Po około 6 roku życia, gdy dziecko zaczyna tracić zęby mleczne, zostają one zastąpione przez zęby stałe, których jest o 12 więcej, czyli 32 sztuki.

Czy mleczaki się leczy?

Wielu rodziców zastanawia się, czy opłaca się leczyć mleczaki, skoro i tak wypadną i zostaną zastąpione przez stałe zęby. Zignorowanie problemów z uzębieniem u dzieci może jednak być przyczyną poważnych konsekwencji. Przede wszystkim uszkodzenia lub próchnica zębów mlecznych prowadzą do infekcji, które mogą rozprzestrzeniać się na inne zęby i tkanki jamy ustnej lub doprowadzać do wystąpienia przewlekłego stanu zapalnego w organizmie. Warto także zaznaczyć, że objęte próchnicą zęby mleczne mogą przyczynić się do występowania próchnicy zębów stałych, która zostanie na nie przeniesiona.

Dodatkowo zęby mleczne pełnią funkcję przewodników dla zębów stałych, pomagając w utrzymaniu odpowiedniego rozstawu i kształtu łuku zębowego. Leczenie zębów mlecznych, pozwalające zachować je do momentu, aż naturalnie wypadną i zostaną zastąpione zębami stałymi może pomóc w zachowaniu przestrzeni dla nich, a co za tym idzie uniknięciu w przyszłości problemów ortodontycznych.

Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o to, aby zęby mleczne były zdrowe. Kontrolne wizyty u stomatologa powinny stać się rutyną od momentu, kiedy pojawią się pierwsze mleczaki u dzieci. Pozwolą one nie tylko na bieżąco eliminować ewentualne problemy i ubytki, ale także zbudują zaufanie do dentysty, który nie będzie kojarzył się dziecku wyłącznie z bólem.

Oprócz nich istotna jest również codzienna higiena jamy ustnej. Począwszy od pierwszego ząbka, zaleca się codzienne szczotkowanie zębów dziecka za pomocą miękkiej szczoteczki i pasty fluorowej. Powinno być ono wykonywane co najmniej dwa razy dziennie, rano po śniadaniu i wieczorem przed snem.

Jak odróżnić zęby mleczne od stałych?

Odróżnienie zębów mlecznych od stałych może być wyzwaniem, zwłaszcza dla rodziców, którzy nie są stomatologami. Jednak istnieją pewne cechy, które mogą pomóc w ich rozpoznaniu. Zęby mleczne są zazwyczaj mniejsze i jaśniejsze. Mają również bardziej owalny kształt niż zęby stałe, które są bardziej okrągłe lub kwadratowe. Charakterystyczną cechą mleczaków jest także występowanie między nimi przerw (diastem).

Podsumowując, pierwsze mleczaki u dzieci pojawiają się około 6 miesiąca życia, a ostanie wypadają w wieku około 12-13 lat. Jest ich 20, czyli o 16 mniej niż zębów stałych i pełnią one istotną funkcję zarówno w procesie żucia, jak i mowy. Dbanie o zęby mleczne jest natomiast kluczowe dla zdrowia jamy ustnej dziecka. Regularne szczotkowanie zębów i zdrowa dieta to w tym przypadku podstawa. Oprócz tego istotne są także regularne wizyty kontrolne u dentysty dziecięcego, które pomogą wcześnie rozpoznać ewentualne problemy i zadbać o zdrowie zębów dziecka. W Gdyni umówić się na nie można w klinice stomatologicznej DentalSand, która wyróżnia się szczególnym podejściem do małych pacjentów, dzięki temu pomaga ona nie tylko prawidłowo zadbać o mleczaki, ale także zbudować u dziecka zaufanie do dentysty.

p

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here