Wojewoda uspokaja, że podanie wadliwych szczepionek nie ma wpływu na życie i zdrowie

0
242
Designed by Freepik
W Lubuskiem doszło do użycia szczepionek, które nie były prawidłowo przechowywane i powinny trafić do utylizacji. Zamiast trafić do kosza, wykorzystano je do szczepienia nawet noworodków.
Kontrole przeprowadzone w podmiotach leczniczych wykazały 10 takich podmiotów, w których Inspektorzy stwierdzili uchybienie obowiązujących procedur w zakresie szczepień ochronnych. Przypadki działalności podmiotów, w których stwierdzono nieprawidłowości w tym zakresie przekazane zostały do prokuratury – informuje Lubuski Urząd Wojewódzki. I uspokaja, że szczepienia nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów. –

Zespół ds. szczepień przy Ministrze Zdrowia, którego sekretarzem jest dr Paweł Grzesiowski, wydał opinię opierającą się na rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia „Temperature sensivity of vaccines” WHO IVB/06.10 („Wrażliwość szczepionek na temperaturę). Publikacja WHO została przygotowana na podstawie szeroko zakrojonych badań. Zgodnie z zaleceniami zespołu przechowywanie szczepionek poza optymalnym zakresem temperatur przez kilkanaście godzin nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów, a jedynie skraca kilkuletni okres przydatności do użycia, gwarantowany przez producenta do kilku miesięcy – wyjaśnia Lubuski Urząd Wojewódzki.

Dlaczego szczepionki nie nadawały się do użycia?

 

Do przerwania tzw. łańcucha chłodniczego szczepionek w woj. lubuskim doszło w wyniku działania orkanu „Ksawery” w dniu 5/6 października 2017 r. Wtedy to doszło do dużych uszkodzeń linii energetycznych, szczególnie w południowej części województwa. Ponad 80% odbiorców straciło zasilanie w energii elektrycznej. Dotyczyło to również szpitali jak i przychodni. Brak prądu w podmiotach leczniczych, wykonujących szczepienia ochronne sprawił, że urządzenia chłodnicze, które zabezpieczały szczepionki nie działały. Wpłynęło to negatywnie na warunki przechowywania, w wyniku czego doszło do przerwania zimnego łańcucha chłodniczego, który jest niezbędny do prawidłowego przechowywania preparatów szczepionkowych (od +2ºC do +8ºC). – Wdrożone procedury nadzorczo – kontrolne potwierdziły przerwanie łańcucha chłodniczego i użycie szczepionek w stosunku co do których zachodzi podejrzenie wady jakościowej szczepionek. Stosowanie takich szczepionek jest złamaniem procedur i podlega wyjaśnieniom właściwych służb i organów ścigania. Do dnia dzisiejszego do Wojewody Lubuskiego żaden z podmiotów leczniczych oraz nikt z pacjentów nie zgłosił niepożądanych odczynów poszczepiennych – wyjaśnia LUW.

6 lutego br., w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w tej sprawie również spotkanie robocze przedstawicieli służb wojewody, któremu przewodniczył Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch. W rozmowach udział wzięli Dyrektor Wydziału Zdrowia LUW Bożena Chudak, Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. Dorota Konaszczuk, p.o Dyrektora Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Piotr Bromber, Lubuski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Gorzowie Wielkopolskim Adam Chojnacki.
Podejmowane działania Wojewody Lubuskiego i jego służb dążą do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów, w tym uzyskania właściwej odporności poszczepiennej zaszczepionych osób. Nakierowane są one również na działania podmiotów leczniczych łamiących lub omijających obowiązujące procedury w ramach szczepień ochronnych.
 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here