Wodociągi: może wystąpić pogorszenie parametrów związanych z kolorem wody w kranach

2
1330
Kitchen faucet photo created by wirestock - www.freepik.com
Zielonogórskie wodociągi wydały komunikat dotyczący możliwego pogorszenia parametrów zwody związanych z jej kolorem. – Rudawe zabarwienie wody to efekt obecności wypłukiwanego żelaza, które tworzy naturalny biofilm w sieci wodociągowej – informują wodociągi. Poniżej znajdziecie cały komunikat.KOMUNIKAT ZWiK

Informujemy, że miejscowo może wystąpić pogorszenie parametrów związanych z kolorem wody w kranach. Rudawe zabarwienie wody to efekt obecności wypłukiwanego żelaza, które tworzy naturalny biofilm w sieci wodociągowej.
Przyjmujemy reklamacje Klientów i analizujemy każde zgłoszenie. Jednocześnie podejmujemy działania, aby usunąć utrudnienia w postaci niekorzystnego wyglądu wody.
Prowadzimy płukanie sieci wodociągowych w celu zminimalizowania zjawiska. Zapewniamy jednocześnie, że dostarczana woda jest bezpieczna, podlega stałemu monitoringowi i jest badana.
Zjawisko wystąpiło chwilowo wobec zastosowania mniejszej ilości sody kalcynowanej lekkiej (węglanu sodu) używanej w procesie produkcji wody. Ma to związek z ograniczoną dostępnością na rynku środków chemicznych stosownych w procesie uzdatniania wody powierzchniowej.
Przywróciliśmy już dawkowanie środka do stałych parametrów, w ciągu kilku dni sytuacja powinna się poprawić.
Przez wymuszone zmniejszenie dawkowania sody kalcynowanej woda stała się bardziej korozyjna, a to doprowadziło do wypłukiwania żelaza z osadu znajdującego się w rurach wodociągu. Zjawisko może być widoczne w wodzie z kranu, jednak nie jest szkodliwe dla zdrowia ludzi. Uciążliwości mogą dotyczyć walorów wizualnych wody, natomiast gwarantujemy jej bezpieczeństwo. Przepraszamy za utrudnienia.
Podkreślamy, nie ma zagrożenia dla zdrowia Mieszkańców.

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

  1. Soda kalcynowana w wodzie wodociągowej. Soda kalcynowana to nieorganiczny związek chemiczny, w jego skład wchodzi sód i tlenek węgla. Powszechnie wiadomo, że długotrwale spożycie sodu prowadzi do zwiększonego zatrzymywania wody w organizmie, powoduje obrzęki i podwyższenie ciśnienia krwi!!!
    My to pijemy i dopiero teraz się dowiadujemy?!

  2. ralf, dobra uwaga. Ostatnio kładzie się duży nacisk na picie wody niskosodowanej. Oczywiście sód jak inne pierwiastki jest niezbędny dla człowieka. Niestety już teraz badania pokazały, że spożycie sodu w codziennej diecie znacznie przewyższa zalecane wartości, a to powoduje do nadmiernego wydalania wapnia z moczem.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here