Windykacja sądowo-egzekucyjna jako sposób na odzyskanie pieniędzy

1
70
fot. materiały prasowe

Wielu przedsiębiorców spotyka się na co dzień z nierzetelnymi kontrahentami. Problem ten dotyczy jednak nie tylko osób prowadzących działalność gospodarczą, każdemu przecież może przytrafić się nieuczciwy dłużnik. Na szczęście istnieją specjalne instrumenty, które pozwalają poradzić sobie w tego rodzaju sytuacjach. Jednym z nich jest windykacja sądowo-egzekucyjna. Na czym dokładnie ona polega i czy jest skuteczna?

Czym jest windykacja sądowo-egzekucyjna?

Windykacja sądowo-egzekucyjna to zespół czynności mających na celu uzyskanie wyroku sądowego, który posłuży jako podstawa do rozpoczęcia egzekucji z majątku dłużnika. W tym celu stosuje się szereg zabiegów o charakterze prawnym. Pierwszym z nich jest wystosowanie wezwania do zapłaty. Ma ono walor przedsądowy, niekiedy po jego otrzymaniu dłużnik dobrowolnie spłaca należność. Jeżeli jednak nie odniesie ono spodziewanych skutków, wówczas koniecznym staje się wniesienie pozwu do sądu. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na rodzaj postępowania. Mianowicie, właściwym może być postępowanie nakazowe lub upominawcze – wszystko zależy stosunku prawnego, którego efektem jest dług. Ponadto istnieje również możliwość wniesienia powództwa do e-Sądu. Podstawową zaletą windykacji sądowo-egzekucyjnej jest przerwanie biegu przedawnienia. Trzeba przy tym liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów, chociażby tych związanych z wniesieniem sprawy do sądu. Niemniej jest to skuteczny sposób dochodzenia swoich roszczeń.

Pomoc firmy windykacyjnej – na czym polega i czy warto z niej skorzystać?

Wiele osób obawia się skomplikowanych procedur. Wynika to z tego, że nie posiadają one odpowiedniej wiedzy z zakresu dochodzenia należności. Mają one możliwość skorzystania z pomocy firm windykacyjnych. Jedną z nich jest Kancelaria AIF. To zespół doświadczonych specjalistów, którzy pomagają wierzycielom już od wielu lat. Korzystając z usług tego typu firmy można zyskać przede wszystkim czas. To jej pracownicy zajmą się przygotowaniem wszelkiego rodzaju pism. Z całą pewnością są oni także bardziej skuteczni, ze względu chociażby na swoje wieloletnie doświadczenie. To bardzo istotne z punktu widzenia każdego wierzyciela. Z kolei gdy idzie o wynagrodzenie firmy windykacyjnej, w każdym przypadku jest ono ustalane indywidualnie. Dzięki temu tak naprawdę każdy wierzyciel może pozwolić sobie na skuteczne dochodzenie swoich roszczeń bez poważnego uszczerbku na swoim majątku. A o to przecież chodzi, windykacja musi być przede wszystkim skuteczna.

Windykacja należności stała się w ostatnich latach dość popularnym tematem. Wszystko za sprawą kłopotów finansowych wielu firm, co jest pokłosiem kryzysu gospodarczego sprzed kilku lat. Niemniej jednak problemy z regulowaniem bieżących należności mają także osoby prywatne. Warto mieć świadomość, że w przypadku niespłacania zobowiązań wierzyciel nie jest bezradny.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Wierzyciel powinien sam wysłać wezwanie do zapłaty, a później złożyć pozew o zapłatę przez sadinternetowy.pl. Korzystanie z firmy windykacyjnej, która tylko wydzwania mimo, iż dłużnik informuje że nie zapłaci nie ma sensu. W tym czasie sąd wydałby nakaz zapłaty a komornik ściągnął dług. Niestety po roku dłużnik już nic nie ma, bo inni wierzyciele ściągnęli co się dało przez komornika.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here