Plac boh. Westerplatte bez miejsc parkingowych? Recepta na ożywienie centrum?

4
1511

W mieście w którym brakuje miejsc parkingowych, taki pomysł wydaje się kontrowersyjny, ale w w wielu miastach w ścisłym centrum nie ma parkingów, co wpłynęło pozytywnie na ich rozwój.

Brak parkingów w centrum?

Pozytywne skutki likwidacji miejsc parkingowych w centrum miasta widzi autor petycji skierowanej do Urzędu Miasta, Adam Fularz prezes wieczorna.pl
Zwracam się z petycja o zapobieżenie upadkowi gospodarczemu centrum miasta Zielona Góra poprzez kompleksową i dogłębną likwidację parkingów i miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Miejsca te zostałyby zlikwidowane i zamienione na postoje dla rowerów, ogródki kawiarniane, parki, parklety, wonerfy etc.” – pisze w petycji Adam Fularz. Postanowiliśmy skontaktować się z autorem pomysłu likwidacji miejsc parkingowych w centrum miasta.

To recepta na ożywienie centrum

Dawniej centrum miasta tętniło życiem, jak twierdzi Adam Fularz ożywienie dawnej głównej ulicy miasta to likwidacja wszystkich miejsc parkingowych. – Jedyną możliwością, żeby centrum miasta ożyło, żeby ożywić tą ruinę, która kiedyś była centrum handlowym jest likwidacja parkingów – mówi Adam Fularz. Jego zdaniem zamknięcie tej ulicy dla ruchu samochodów osobowych to dobry pomysł, powinna być dostępna tylko dla rowerów i autobusów. – Żeby piesi wrócili na tę ulicę. Usunięto 12 drzew, nie ma tam cienia, tam są parkingi, zatoczki. Tę ulicę trzeba jeszcze raz przebudować – twierdzi A. Fularz. Podaje również przykłady z innych miast, w których mimo sprzeciwów kierowców, władze zdecydowały się na oczyszczenie głównych ulic handlowych z parkingów – Na ul. Świętokrzyskiej w Warszawie zlikwidowano parkingi. Nie tylko tam, w Krakowie także i nagle okazało się, że te ulice ożywiły się handlowo – dodaje. Mieszkańcy Zielonej Góry apelują o kolejne miejsca parkingowe, czego przykładem jest ilość zadań w Budżecie Obywatelskich związanych z miejscami parkingowymi (czytaj: Mieszkańcy mogą zdecydować, gdzie powstaną parkingi). Jednak te prośby dotyczą osiedli, czy może zatem w centrum parkingów nie potrzeba? Co o tym myślicie?

PODZIEL SIĘ

4 KOMENTARZE

  1. Proszę poczytać w lokalnej prasie danych miast i nikt nie jest zadowolony z braku miejsc parkingowych to jest gwóźdź to trumny nie słuchać pseudo ekologów i itp. typów

  2. A ja patrze na to z innej perspektywy. Popieram pomysl likwidqcji parkingow w scislym centrum, to nie tylko ozywi ulice, ale i zmusi ludzi do ruchu, bo dzis najlepiej zeby kazdy mial droge pod sam fotel, albo do lozka. A jak tak bedzie, to zobaczycie jak na ulice beda wychodzic hipopotamy. Polecam krotki filmik http://youtu.be/46vxm8W8pzc Do centrum powinni wjezdzac jedynie starsi i chorzy z problemami narzadow ruchu.

  3. No brawo, likwidacja parkingów w centrum to jeszcze większe zakorkowanie bocznych ulic . Jeżdżę sporo po różnych miejscach w ZG i widzę co się dzieje, w niektórych miejscach strach jechać samochodem o szerokości nieco większej od Matiza czy Seicento o zaparkowaniu już nie wspomnę.

  4. Jestem za! Osobiście sam mieszkam w ścisłym centrum (pieniężnego) i ludzie to już na drzewach by parkowali jak by się dało. Ale muszą powstać najpierw parkingi w obrębie centrum. Podziemne, naziemne – miejsca jest pod dostatkiem. I podniesienia cen parkingowych na tyle żeby zniechęcić ludzi do wjazdu w ścisłe centrum. I żeby wybierali komunikację miejską ( która zdecydowanie jest droga ). Wrocław również ma bilety po 3 pln ale o ile większe odległości. I kupując bilet za 3 pln we Wrocławiu mogę na nim jeździć przez pół godziny czy to autobusem czy tramwajem. Obniżenie cen do 2 pln. Jest realne zwłaszcza że od przyszłego roku będzie elektryczna komunikacja. Co spowoduje dużo większe zyski dla MZK. Pozdrawiam rządzących co mają siano w głowie 😀

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here