Weekend z Pogromcami Bazgrołów. Wspólne malowanie starówki! (ZDJĘCIA, WIDEO)

2
502
Prezydent

Dziś o godzinie 11.00 przed Ratuszem miała miejsce konferencja dotycząca walki z bazgrołami, którą wypowiedzieli Pogromcy Bazgrołów. W konferencji udział brali: Prezydent Janusz Kubicki, Paweł Wysocki inicjator Pogromców, Patryk Proszek z fundacji Soundcore oraz członkowie klubu Zielona Razem i drużyny Pogromców Bazgrołów.

Razem przeciwko bazgrołom

O Pogromcach Bazgrołów pisaliśmy już wielokrotnie. Ich działalność nabiera tempa.
Miasto razem z prezydentem Januszem Kubickim i z klubem Zielona Razem wypowiedziało wojnę bazgrołom. Zbroiliśmy się przez ponad rok, bo problem jest zawsze formalno-prawny. Miasto nie może wydać ani złotówki na budynki, które w stu procentach nie należą do miasta. Dlatego znaleźliśmy fundację Soundcore, która zajmuje się szukaniem sponsorów i już mamy głównego naszego sponsora firmę Fast. Wyposaża nas w farby, wspiera nas także paru sponsorów także wszystko już mamy – powiedział Paweł Wysocki. Głos w sprawie akcji zabrał również prezydent miasta. – Każdy z nas jest często zmęczony i zły, kiedy zobaczy budynek, który właśnie został wyremontowany, a ktoś zrobił esy floresy. Ja nie mam nic przeciwko temu, żeby powstawały piękne graffiti, bo takie w Zielonej Górze też są, natomiast do szału doprowadzają mnie wszyscy ci, którzy mażą po murach stąd cieszę się, że jest taka akcja – powiedział prezydent. Wyraził również nadzieje, że mieszkańcy będą pilnowali, żeby nie pojawiały się bazgroły.

Do akcji włączyła się policja

Paweł Wysocki wspomniał również o współpracy Pogromców Bazgrołów z innymi podmiotami. Współpracują m.in. z MZK, dzięki czemu każdy przystanek w centrum  jest czyszczony raz na dwa tygodnie, a raz w miesiącu poza centrum. Ponadto pojawiły się także naklejki z hasłem Pogromców: Kochasz swój kraj, to po nim nie bazgraj. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest także program rewitalizacji. Zarządcy budynków, które są rewitalizowane z udziałem miasta, czyli te do których miasto dopłaca 50% do rewitalizacji,  mają w umowie nałożenie powłoki farbą antygraffiti. Ponadto 75 tys. zł z budżetu obywatelskiego zostanie przeznaczone na poskromienie bazgrołów na budynkach komunalnych, ławkach, przystankach, ekranach. Ponadto Pogromcy Bazgrołów chcą uświadamiać mieszkańców, żeby byli wrażliwi, dostrzegali i zwracali uwagę na bazgroły, żeby rodzice uświadamiali też dzieci. Ponadto współpracują też z policją i wyrażają nadzieję, że niebawem uda się złapać tych, którzy bezmyślnie bazgrzą.
O wielu postaciach już wiemy i będą płakać, bo mają po 16 lat i jak mama sprzeda im laptopa i Iphone’a żeby pokryć koszty remontów, to myślę, że następnym razem się zastanowią – powiedział Wysocki.

Wałki w dłoń

Zapraszam wszystkich serdecznie w piątek o 11.00, pod pomnikiem Bachusa. Pomalujemy ratusz, całą starówkę. Mamy 30-40 wałków, w razie potrzeby kupimy więcej. Każdy może malować. Należy wziąć ze sobą chęci i ubranie, po którym nie będziemy płakać, kiedy kapnie na nie trochę farby – powiedział Patryk Proszek z fundacji Soundscore. – W sobotę i w niedziele od 11-15. Dołączcie do nas. Będą imprezy towarzyszące. Dołączy do nas pan Waldemar Domański z Krakowa, będą zespoły hip-hopowe – dodał radny Wysocki.

Weekend z Pogromcami Bazgrołów to nie koniec. W planach jest jeszcze wiele innych akcji, jak chociażby edukacja w szkołach.

 

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here